Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soudružka z ROH nesplnila závazek soudruha Vlka oženit

21. 05. 2017 14:19:35
Název blogu je citací z rozhovoru kardinála Miloslava Vlka s Otakáro Maria Schmidtem na TV Noe v pořadu Cesta k andělům.

Zmíněný rozhovor, který vznikl u příležitosti 80. narozenin kardinála Vlka, stojí za vyslechnutí. Objevuje se v něm řada témat, která jsou dodnes aktuální a je třeba se k nim vracet. Líbí se mi humor, který v rozhovoru probleskuje. Je známou věcí, že humorný pohled Miloslavu Vlkovi nikdy nechyběl (byl například dobrým vypravěčem vtipů), stejně tak, jako mu nechyběla schopnost promluvit precizně a srozumitelně k vážným tématům.

______________________________________________________________________
"Po pádu komunismu jsme se s tímto totalitním kriminálním systémem nevypořádali. Po všech těch zločinech jsme je nechali dále „působit“. Nenazývali jsme pravým jménem to, co nám představovali jako „normální“. A ono z toho mnoho zůstalo. Například deformovat pravdu, bezostyšně lhát, nenávidět, krást atd., jak to často i dnes zakoušíme." Cit. z článku Naše současná normalizace.
______________________________________________________________________

Z důležité považuji interview s Miloslavem Vlkem na ČT24 (premiéra 23.11.2015, aktuální repríza 18.3. 2017). Tehdy vyslovené věci stále platí, ocituji několik myšlenek, které mě zaujaly:
"Pod vlasteneckými hesly se nemají ukrývat věci, které odporují pravdě, spravedlnosti a právu".
"Také pro uprchlickou krizi platí, že politici nemají občany strašit. Úkolem politika je budovat v zemi důvěru a pokoj, vytvářet základní pozitivní zprávu, která dává naději a smysl, posiluje odhodlání"
"Člověk je tvorem dialogu - tedy, měl by být. Proto je třeba názorové rozdíly ve společnosti řešit dialogem. Rozhovorem, který vede člověk s člověkem."
(citováno volně, základní smysl je však dodržen)

Z reakcí představitelů veřejného života na úmrtí kardinála Vlka vnímám značný respekt vůči jeho osobě a životu. Naše společnost velice potřebuje právě takové postavy: obdařené autoritu, stálostí a vysokým mravním kreditem. Miloslav Vlk dělal naší zemi dobré jméno také na mezinárodní scéně. V dnešních dnech jsou více zmiňovány jeho vazby s celosvětově rozšířeným hnutím fokoláre. Za biskupské heslo si Miloslav Vlk zvolil citát z Janova evangelia: "Aby všichni byli jedno", který je ústřední myšlenkou zmíněného hnutí. Patřil k blízkým spolupracovníkům Chiary Lubichové (zakladatelky hnutí fokoláre), po léta se věnoval přípravě a vedení ekumenických setkání biskupů z různých křesťanských denominací. Těšil se také důvěře Jana Pavla II. a udržoval velice dobré, až přátelské vztahy s jeho nástupci, Benediktem XVI. a Františkem.V poslední době jsem pravidelně sledoval blog kardinála Miloslava Vlka. Jeho glosy k současným tématům (i k těm problematickým a právě k nim) budou chybět nejenom mně. Ze zmíněného blogu bych rád doporučil finále: http://www.kardinal.cz/index.php?cmd=article&articleID=908 Finis coronat opus.

Život a veřejné působení kardinála Miloslava Vlka je apelem na osobnosti z různých sfér společnosti, aby nerezignovaly na úkol pravidelně promlouvat k podstatným věcem. Naše země a lidé v ní žijící potřebují jako sůl pozitivní narativ. Pozitivně formulované vědomí o smyslu toho, co děláme. Zdravý, ryzí pohled a dobrý scénář, o jehož naplnění máme usilovat. Bez zakořenění v bohatství naší historie a kultury nepřežijeme
Tedy: Ne strašení, lži, šíření nevraživosti a propagandistickým manipulacím, ale pevné, pokojné slovo, které je v souladu s pravdou, spravedlností a právem.

______________________________________________________________________
Odkazy:
http://www.kardinal.cz/
http://forum24.cz/kardinal-vlk-nase-soucasna-normalizace/
Komunizmus zničil cit pro právo a spravedlnost.

.......

Autor: Marek Trizuljak | neděle 21.5.2017 14:19 | karma článku: 18.45 | přečteno: 873x

Další články blogera

Marek Trizuljak

Houbeles se stane

Poznámky k tématu stále opakovaného strašení definitivní zkázou světa. Plus "vpravdě vědecký" rozbor několika fatálních epizod, nejenom českých.

15.7.2017 v 14:35 | Karma článku: 18.96 | Přečteno: 687 | Diskuse

Marek Trizuljak

Než nadefinujeme problém, musíme si zadefinovat parametry

Jinak řečeno, pozici češtiny v globální vesnici bude třeba znovu vydefinovat. Jen abychom se přitom nenaglobalizovali až příliš a nakonec se zcela neuglobalizovali.

2.6.2017 v 12:12 | Karma článku: 14.82 | Přečteno: 359 | Diskuse

Marek Trizuljak

Policie a armáda teď bude zuřivě hlídat kuřáky

Společenskou prioritou číslo jedna se natrvalo stává akce "zarazit čmoudily!" Na nějaké bagatelní hlídání mezinárodních rizik či na boj proti korupci v nejvyšších sférách KONEČNĚ nebude mít nikdo čas.

31.5.2017 v 9:44 | Karma článku: 34.29 | Přečteno: 1124 | Diskuse

Marek Trizuljak

Mrzké čmoudy z moci pekelné

Zavzpomínal jsem na film Cech panen kutnohorských. Zvláště na epizodu, kterak se známý "frejíř a vína pitel" dostal kvůli dýmce až před císaře.

30.5.2017 v 20:48 | Karma článku: 30.62 | Přečteno: 2045 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Josef Nožička

Neodsuzujme Češku za to, že jela do Egypta. Odsuzujme islámský radikalismus

Jak nás dnes informovala většina našich médií, česká občanka, která byla v egyptské Hurghadě zraněna při útoku islámského fanatika, je ve stavu klinické smrti.

26.7.2017 v 22:17 | Karma článku: 19.39 | Přečteno: 397 | Diskuse

Jan Pražák

Úředníci budou dál kontrolovat, čím lidé doma topí

Tak nám ústavní soud posvětil úřední kontroly kotlů v našich obydlích. Přijdeme zase o kus svobody. Neshodneme se s nějakým sousedem, on nás udá, že prý zasmraďujeme okolí a úředník nám vleze do baráku zkontrolovat, čím topíme.

26.7.2017 v 20:43 | Karma článku: 14.59 | Přečteno: 287 | Diskuse

Luděk Mazurek

Soudní dvůr EU žádný rozvrat nastaveného nefunkčního systému imigračních kvót nedopustí!

Generální advokát Soudního dvora EU Yves Bot dnes navrhl zamítnout žaloby Slovenska a Maďarska proti mechanismu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Radujme se! Evropské právo bude bez nejmenších pochybností naplněno!

26.7.2017 v 19:30 | Karma článku: 33.80 | Přečteno: 766 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Koruna“ od Kiery Cassové

Princezna Eadlyn Schreavová z Ilei stojí před těžkým rozhodnutím, aby upevnila královský trůn, musí si v zoufale krátké době najít manžela. Dá se to stihnout za dva měsíce? To nám prozradí román „Koruna“ od Kiery Cassové.

26.7.2017 v 18:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Jan Ziegler

Izraelci a Němci se postavili ruským výtržníkům

Nechybělo mnoho a moje žena, pokladní na jednom z nejkrásnějších českých zámků – Hluboké nad Vltavou, zmáčkla nouzové tlačítko. Naštěstí stateční muži stále existují a přišli jí na pomoc.

26.7.2017 v 17:58 | Karma článku: 31.59 | Přečteno: 1369 | Diskuse
VIP
Počet článků 465 Celková karma 22.93 Průměrná čtenost 1299

Výtvarný umělec, kurátor výtvarných projektů, publicista

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.