A jsme v háji, soudruzi umělci,

30. 03. 2017 16:18:10
blesklo mi hlavou, když televizní krabička vykouzlila zprávu, že počítač vytvořil nový, "nikdy dosud neviděný" portrét od Rembrandta. Dokonce i historici umění jsou prý z toho paf a málem se posadili na vlastní pelest.
Zdroj: http://21stoleti.cz/wp-content/uploads/IMG_20170329_115619-980x735.jpg
Zdroj: http://21stoleti.cz/wp-content/uploads/IMG_20170329_115619-980x735.jpg


Je to přeci krása nebeská, když může počítač vyrábět nové Rembrandty. Asi i Josef Švejk by nad něčím takovým žasl.
Úplně to vidím, jak si současní milí Jardáři (Od Goldmana & Sachse, přes Trumpa, Kellnera a Babiše až po Medveděva atd.) začnou pořizovat nové, "zcela nevídané a originální" Rembrandty, Raffaely, Rubensy a Velazqueze tištěné v 3D kvalitě... Jenomže pokrok lidstva se určitě nezastaví, počítač přeci hravě zvládne nakombinovat neotřelé skladby od Bacha, Händla či Beethovena. Na bombastický titulek "Počítač složil nového Mozarta!" se jistě pohrnou do koncertních síní nekonečné davy.

Taky jsem si vzpomněl na Kasparova, který se tak dlouho podílel na vývoji počítačových programů pro šachovou hru, až se ucho utrhlo. Sám musel za odměnu polykat hořké pilulky, když se ukázalo, že počítač je schopen drtivě ho porážet. Zcela nezaručená dementní teorie praví, že možná právě proto Garri Kasparov opustil špičkovou šachovou kariéru a dal se na politiku, která se aspoň dosud zdá být hrou mnohem mysterióznější, jíž nechybí prvky vskutku pravého umění. Ale pozor, už tu máme počítačové programy, které údajně vyhrávají volby!

Zpět k Rembrandtovi
Trochu se divím, z čehože asi jsou historici umění konsternovaní. Snad by mohli být na větvi z toho, jak neuměle jsou smontovány dohromady detaily z několika portrétů. Nejvíce je to vidět na vzájemném rozmístění očí, nosu, úst a uší a na jejich velikostních proporcích. (Připomenu, že nejenom tyto základy portrétního řemesla se kdysi standardně vyučovaly už na středních uměleckých školách)
Chyb je na počítačové montáži více, ale zmíním aspoň tu nejmarkantnější, jak se pravá strana tváře vymkla z prespektivy a pocitově roste ven z obrazu. Oko a lícní kost nejsou vůči celku správně posazené, je vidět, že pocházejí z jiné tváře, která byla zobrazena v nepatrně jiné perspektivě a v jiných světelných poměrech. Vzájemně se zde také bije hladká malba z raného období (na levé straně) a expresivní, neuhlazený rukopis Rembrandtova pozdního období (na pravé straně).
Nicméně, jako demonstrace možností současné techniky je to hodně zajímavý pokus, či přinejmenším dobrá kuriozita. Nevynechal bych ani aspekt šikovného marketingového počinu. A kdyby podobné události zvedly zájem o svět výtvarného umění, určitě to není špatně. Vzhledem k letošnímu 347. výročí Rembrandtova úmrtí, je úsilí vytvořit na jeho počest fiktivní tří stý čtyřicátý sedmý obraz docela sympatickým nápadem.

.........................................................................................................................
Podle jedné definice je počítač "rychlý blbec". Svého druhu "cvičená opice", která po umně vedeném tréningu předvádí obdivuhodné kejkle.
Byli to lidé, kteří přišli s nápadem, vložili do krabice data (reprodukce obrazů) a pak ji "vycvičili", aby předvedla určitý výkon. Počítač sám o sobě nezplodí žádnou novou velkou epochu na způsob renesance či baroka a nestvoří žádného nového Rembrandta. Nenapodobitelný malířský styl vytvoří jen duchem velký člověk. Počítač lidmi naprogramovaný může na Rembrandtově umění leda tak parazitovat, byť v pozitivním smyslu. "Nový potrét" kombinuje skutečné prvky Rembrandtových obrazů, proto mu nelze ani přes výše popsané chyby upřít určitý pocit živé naléhavosti. Za to ale nevděčíme počítači, zásluhu má malíř, který vdechl do svých portrétů tolik síly a života, že promlouvá i přes vyjmuté a přeskládané detaily.
Kdysi jsem viděl ve vídeňském Uměleckohistorickém muzeu sérii Rembrandtových portrétů z pozdního období. To byl pro mne zážitek na celý život. Podobně i návštěva v amsterdamském Rijksmuseu. Chce to vidět zblízka, včetně pocitu, že zobrazení lidé málem jakoby dýchali a málem jako byste se až mohli dotknout jejich tajemství.
Výstup z počítače může právem budit údiv, ale není to zázrak. Zázrakem je člověk.

.......

Autor: Marek Trizuljak | čtvrtek 30.3.2017 16:18 | karma článku: 22.48 | přečteno: 1927x

Další články blogera

Marek Trizuljak

Od prvního jarního dne k Velikonočním svátkům

Rovnodennost, první jarní den, úplněk a brzy poté velikonoční svátky. Obrazové dojmologie ... ... ...

28.3.2024 v 15:39 | Karma článku: 11.82 | Přečteno: 103 | Diskuse

Marek Trizuljak

Uff, to mi spad' kámen ze srdce! Už jsem se málem bál, že ho nezvolej

Bylo to fakt napínavé. Přijdou voliči aspoň v neděli v poledne? Ale žádný strach: Jediné Dobro zase zvítězilo, i když zaslepení odpůrci usilovali o podrazy stůj co stůj.

17.3.2024 v 21:45 | Karma článku: 32.50 | Přečteno: 1831 | Diskuse

Marek Trizuljak

Obrazy

Výběr z březnových fotografií, občasné toulání v jiných končinách, nakročení k jaru ... ... ... ... ...

13.3.2024 v 19:58 | Karma článku: 19.04 | Přečteno: 222 | Diskuse

Marek Trizuljak

Když se zvedne opona ledu

Březnová přemítání ... ptactvo nebeské ... vody ... a slov škobrtání ... ... ... ... ... ... ... ...

12.3.2024 v 0:01 | Karma článku: 16.26 | Přečteno: 265 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Kačír

V USA je standard jen 10 dní dovolené ročně a ne každá firma nabízí volno o všech svátcích

V posledních letech jsem se několikrát zajímal o možnostech práce v USA. Na toto téma jsem četl řadu názorů a článků, realita pracovních podmínek v této zemi mi trochu vzala iluze.

29.3.2024 v 16:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Návod k použití

Každý si myslí, že mozek má a že ho používat umí. Přesto stačí, když ztratí klíč od bytu nebo založí kamsi brýle, aby vše ztratilo smysl a začala panika a zoufalství.

29.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Veronika Valíková Šubová

Takže Velký pátek

Čtu radostné ódy na Velký pátek a trochu mi trnou zuby. Tedy stručně: na Velký pátek předhodila jedna náboženská parta vrchnosti nepohodlného proroka inovující party a okupační mocnost ho na nátlak jeho souvěrců nechala popravit.

29.3.2024 v 11:16 | Karma článku: 18.60 | Přečteno: 257 |

Rudolf Pekař

Velikonoce nebo svátky jara a tolerance?

Připomínka jara nám přináší příjemné počasí, kvetoucí zahrady a zároveň i změnu názvu Velikonoc na Jarní svátky či Svátky jara. Jaký to má důvod?

29.3.2024 v 10:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Vlastík Fürst

Velkopáteční zastavení může prospět i ateistům

Velký pátek není v naší zemi svátkem moc dlouho. Volný den máme až od roku 2016. Otázkou je, jak s tímto volnem naložíme. Můžeme vyrazit na nákupy či za zábavou, nebo je možné se rozhodnout, že ho budeme „slavit“.

29.3.2024 v 9:05 | Karma článku: 12.27 | Přečteno: 148 | Diskuse
VIP
Počet článků 1000 Celková karma 21.57 Průměrná čtenost 1195

Výtvarný umělec, kurátor výtvarných projektů, publicista

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...