Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velikonoce, teroristé a věčnost.

11. 04. 2017 16:06:17
K sepsání textu mě přivedla zpráva o teroristických útocích na křesťanské kostely na severu Egypta právě v den slavení obřadů Květné neděle. Jedním ze dvou cílů pumového atentátu měl být kostel svatého Marka...

.......

1/ Kdo je terorista. Čím se odlišuje.
Snaha "napravit svět" vražděním patří k nejkrutějším paradoxům historie. Terorista nutí trpět jiné.
Je úplně jedno, který druh extremizmu je pohnutkou k teroru, zda marxistický, islamistïcký či nacionálně socialistický. Hodit zápalnou lahev na přistěhovaleckou ubytovnu je stejně zrůdný teroristický čin jako každý jiný.

Velice mě zaujala kniha "Fedor Gál a Matej - Cez ploty". Autor k ní řekl, že má se svým protějškem v rozhovoru velmi podobný názor na mnohé problémy. A že je oba štvou stejné věci. Podstatný rozdíl mezi nimi je však ve volbě cesty.
Člověk tíhnoucí k extremizmu určitě může mít své představy o jiném, lepším světě. Může se také trápit nad stavem vlastního života a nad současným světem, který nevidí jako dobrý. Může mít touhu udělat něco pro nápravu. Rozhodnutí pro násilnou cestu mu pak může připadat jako spravedlivé. Ale pozor, jistý Vlad Tepeš zvaný též Dracula prý nechal zmasakrovat chudinu a žebráky a pak se chlubil, že ve své zemi odstranil problém chudoby.
Každopádně udělal Fedor Gál jednu důležitou věc. Pokračoval v rozhovoru s člověkem, který ho zpočátku napadal a urážel. "Dospěli jsme k tomu, že si už vzájemně nenadáváme. I přesto, že jsme každý na jiné straně plotu, mluvíme spolu." (citováno volně podle rozhovoru na ČT24)

2/ Zásadně odlišné je poselství velikonočních svátků: "Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí život za své přátele". (cit. z Nového Zákona, evangelium sv. Jana) Všímám si úplně jiné atmosféry těch slov. Řeč je tu o lásce, o přátelství a obětování sebe. Není tam nic o nenávisti a ničení života jiných. Ten, kdo vnímá lidi z principu jako své přátele (není to nic o naivní bezelstnosti, jde o vědomý postoj), tíhne k tomu, že je sám obětavý, vlídný, chápající. A v případně nutnosti dokonce obětuje sám sebe. Jako například Maxmilián Kolbe nebo lidický farář Josef Štemberka.
A je tu ještě jedna odlišnost. Lidé jako Kolbe či Štemberka neobětují svůj život pro jakési ideje. Ani pro vlastní výklad pravdy ani pro "lepší příští". Obětují život za konkrétní osobu (Kolbe) či ve službě jiným, v solidárnosti s nimi (Štemberka). Jde o praktické skutky.

Velikonoce jsou podivuhodným svátkem i co do výpočtu doby. Jedná se o tzv. pohyblivý svátek určovaný podle souběhu dvou kalendářů, solárního a lunárního. Velikonoční svátky nastávají po prvním úplňku po jarní rovnodennosti.

3/ K úvaze o věčnosti mě přivádí určitý druh fanatizmu jedné skupiny teroristů. Z toho jde strach, protože jim jejich náboženské představy nejsou příslovečným "opiem", ale stávají se svého druhu "heroinem". Fatalisticky se sami odpálí s náloží, protože věří, že se totuto cestou dostanou přímo do nebe. Domnívám se ale, že by také měli zvážit trochu jinou možnost, co se s nimi může stát: Že jim třeba bude souzeno, aby se po celou věčnost dívali do tváře svých obětí.
Věřím, že "na věčnost" se neodchází "někam". Že to není nějaké místo. Je to mnohem spíše určitý druh pokračování toho, co jsme dělali v tomto našem pozemském životě. Slyšel jsem také názor (vyřčený v nadsázce), že v nebi budeme mít jen to, co jsme darovali. Pak by ale také platilo, že když někdo za svého života rozsévá smrt, děs a utrpení, bude mít na věčnosti plnost právě toho, co "rozdával". Bude mít stále před očima to, co dělal. Prosím, tohle není strašení, je to jedno z možných a reálných varování. "Jednou vám budou promítnuty všechny vaše filmy". Tento výrok je připisován Chaplinovi (nejsem si jistý jeho autentičností). Uzavřu Chaplinovými slovy z filmu Diktátor: "Vy nejste ani stroje, ani zvířata, ale lidé s láskou ve vašich srdcích a nikoli nenávistí"


.......

Autor: Marek Trizuljak | úterý 11.4.2017 16:06 | karma článku: 17.15 | přečteno: 437x

Další články blogera

Marek Trizuljak

Houbeles se stane

Poznámky k tématu stále opakovaného strašení definitivní zkázou světa. Plus "vpravdě vědecký" rozbor několika fatálních epizod, nejenom českých.

15.7.2017 v 14:35 | Karma článku: 18.96 | Přečteno: 687 | Diskuse

Marek Trizuljak

Než nadefinujeme problém, musíme si zadefinovat parametry

Jinak řečeno, pozici češtiny v globální vesnici bude třeba znovu vydefinovat. Jen abychom se přitom nenaglobalizovali až příliš a nakonec se zcela neuglobalizovali.

2.6.2017 v 12:12 | Karma článku: 14.82 | Přečteno: 359 | Diskuse

Marek Trizuljak

Policie a armáda teď bude zuřivě hlídat kuřáky

Společenskou prioritou číslo jedna se natrvalo stává akce "zarazit čmoudily!" Na nějaké bagatelní hlídání mezinárodních rizik či na boj proti korupci v nejvyšších sférách KONEČNĚ nebude mít nikdo čas.

31.5.2017 v 9:44 | Karma článku: 34.29 | Přečteno: 1124 | Diskuse

Marek Trizuljak

Mrzké čmoudy z moci pekelné

Zavzpomínal jsem na film Cech panen kutnohorských. Zvláště na epizodu, kterak se známý "frejíř a vína pitel" dostal kvůli dýmce až před císaře.

30.5.2017 v 20:48 | Karma článku: 30.62 | Přečteno: 2045 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Josef Nožička

Neodsuzujme Češku za to, že jela do Egypta. Odsuzujme islámský radikalismus

Jak nás dnes informovala většina našich médií, česká občanka, která byla v egyptské Hurghadě zraněna při útoku islámského fanatika, je ve stavu klinické smrti.

26.7.2017 v 22:17 | Karma článku: 18.94 | Přečteno: 397 | Diskuse

Jan Pražák

Úředníci budou dál kontrolovat, čím lidé doma topí

Tak nám ústavní soud posvětil úřední kontroly kotlů v našich obydlích. Přijdeme zase o kus svobody. Neshodneme se s nějakým sousedem, on nás udá, že prý zasmraďujeme okolí a úředník nám vleze do baráku zkontrolovat, čím topíme.

26.7.2017 v 20:43 | Karma článku: 14.59 | Přečteno: 287 | Diskuse

Luděk Mazurek

Soudní dvůr EU žádný rozvrat nastaveného nefunkčního systému imigračních kvót nedopustí!

Generální advokát Soudního dvora EU Yves Bot dnes navrhl zamítnout žaloby Slovenska a Maďarska proti mechanismu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Radujme se! Evropské právo bude bez nejmenších pochybností naplněno!

26.7.2017 v 19:30 | Karma článku: 33.74 | Přečteno: 766 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Koruna“ od Kiery Cassové

Princezna Eadlyn Schreavová z Ilei stojí před těžkým rozhodnutím, aby upevnila královský trůn, musí si v zoufale krátké době najít manžela. Dá se to stihnout za dva měsíce? To nám prozradí román „Koruna“ od Kiery Cassové.

26.7.2017 v 18:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Jan Ziegler

Izraelci a Němci se postavili ruským výtržníkům

Nechybělo mnoho a moje žena, pokladní na jednom z nejkrásnějších českých zámků – Hluboké nad Vltavou, zmáčkla nouzové tlačítko. Naštěstí stateční muži stále existují a přišli jí na pomoc.

26.7.2017 v 17:58 | Karma článku: 31.43 | Přečteno: 1369 | Diskuse
VIP
Počet článků 465 Celková karma 22.93 Průměrná čtenost 1299

Výtvarný umělec, kurátor výtvarných projektů, publicista

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.