Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Papež v Číně a náš prezident ve Fatimě (či vlastně naopak)

13. 05. 2017 15:15:49
Zdánlivě se jedná jen o časovou shodu dvou událostí, ale ve světě, který se globalizuje a je silně protkaný informačními sítěmi, mají různé děje vždy ještě další souvislosti.

Cesta papeže Františka do Číny zatím asi není na obzoru.
Vztahy Vatikánu s Pekingem jsou choulostivé kvůli situaci třicetimilionové komunity čínských katolíků. Což se rozhodně týká i občanských práv, jmenovitě práva na svobodu vyznání.
Papež František chová k Číně velkou úctu, i když zároveň plně vnímá problémy a mluví o potřebě uzdravit minulost. Určitě je zajímavý jeho rozhovor pro Asia Times z 2. února 2016. Zde je výtah uveřejněný na profilu církev.cz: Smíření s vlastní minulostí přináší velkou zralost

(Odkaz na původní rozhovor je zde. Kompletní přepis v angličtině je např. zde. Zaujal mě rovněž jeden z komentářů v italštině).
Z obsahu interview vyzvednu aspoň pár věcí.
- Oslovuje mě úcta a pozitivní pohled. Rozhovor je nejenom možný, je také nutný a je třeba nemít z něj strach.
- Téma usmíření s minulostí je stále aktuální i u nás a v zemích s námi sousedících. Mnohé v Evropě ještě stále není plně dopovězeno a pojmenováno, natož usmířeno. Nejenom z druhé světové války (viz pokusy o návrat k různě zakukleným podobám neonacizmu či krajního nacionalizmu, obnovené snahy o popírání holocaustu, atd.). Stále zůstává velice těžkým i uzdravování z ran, které zůstaly po komunistických režimech.
- Papež vysvětluje, jak vnímá dialog a jaké dimenze má jeho diplomacie. (Jako příklady praktických podob takto vnímané diplomacie připomenu cestu na Kubu a nedávnou návštěvu v Egyptě). Řekl bych proto, že papežova cesta do Číny by nakonec nemusela být zase tak úplně hypotetická.
- Jako silné a důležité vnímám papežovo přesvědčení, že růst vlivu Číny na světové dění v nás nemá primárně vzbuzovat strach. Že opravdu není dobré nechat se ve svém jednání ovlivňovat strachem. (Neuniklo mi přitom, že tento papežův postoj je tu i onde úmyslně dezinterpretován a zneužíván propagandisticky)
Jde totiž o to, jednat rovně a beze strachu, bez poníženosti a servility. V tomto ohledu mám velké rozpaky z chování našich ústavních činitelů vůči současnému čínskému režimu. Za servilitu a divnou "poddajnost" si nás nikdo vážit nebude. Rozhodně ne ten, komu se tak "hladce" poddáváme. Rád naší slabosti využije, ale úctu k nám mít nebude. Bohužel to vypadá, že nás chce věrchuška prodat za mísu šošovice. Vesele se na tom začíná podílet i televizní zpravodajství. Dnes jsem odtamtud zaslechl "kouzelné věty" o tom, že teď je prý důležité - a záleží jen na našem chování - zda budou, či nebudou u nás (doslova!) "chřestit měšcem bohatí čínští investoři". Tak přátelé, to už je k zblití a vážně nevím, jestli mám za takovou primitivní masáž dál platit koncesionářské poplatky!!!

...............................................................................................................................

Na druhou stranu se velmi rád vyhnu úvahám, nakolik reálná by byla návštěva našeho pana prezidenta ve Fatimě. A to i přesto, že podle jednoho biblického citátu "u Boha není nic nemožné".
Taky se v této chvíli nechci rozepisovat o zjeveních, o příběhu tří fatimských dětí a mnoha dalších věcech. Dnes je sté výročí a informací lze myslím najít docela dost. Včetně údajů solidních, bez přílišné idealizace a triumfalizmu, nebo naopak zlomyslného shazování. A tedy, něco o Fatimě a dalších souvslostech až po dnešek snad napíšu někdy brzy. Slibuji, že to bude bez apokalyptického strašení :-)

.........

Autor: Marek Trizuljak | sobota 13.5.2017 15:15 | karma článku: 14.00 | přečteno: 348x

Další články blogera

Marek Trizuljak

Houbeles se stane

Poznámky k tématu stále opakovaného strašení definitivní zkázou světa. Plus "vpravdě vědecký" rozbor několika fatálních epizod, nejenom českých.

15.7.2017 v 14:35 | Karma článku: 18.96 | Přečteno: 687 | Diskuse

Marek Trizuljak

Než nadefinujeme problém, musíme si zadefinovat parametry

Jinak řečeno, pozici češtiny v globální vesnici bude třeba znovu vydefinovat. Jen abychom se přitom nenaglobalizovali až příliš a nakonec se zcela neuglobalizovali.

2.6.2017 v 12:12 | Karma článku: 14.82 | Přečteno: 359 | Diskuse

Marek Trizuljak

Policie a armáda teď bude zuřivě hlídat kuřáky

Společenskou prioritou číslo jedna se natrvalo stává akce "zarazit čmoudily!" Na nějaké bagatelní hlídání mezinárodních rizik či na boj proti korupci v nejvyšších sférách KONEČNĚ nebude mít nikdo čas.

31.5.2017 v 9:44 | Karma článku: 34.29 | Přečteno: 1124 | Diskuse

Marek Trizuljak

Mrzké čmoudy z moci pekelné

Zavzpomínal jsem na film Cech panen kutnohorských. Zvláště na epizodu, kterak se známý "frejíř a vína pitel" dostal kvůli dýmce až před císaře.

30.5.2017 v 20:48 | Karma článku: 30.62 | Přečteno: 2045 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Josef Nožička

Neodsuzujme Češku za to, že jela do Egypta. Odsuzujme islámský radikalismus

Jak nás dnes informovala většina našich médií, česká občanka, která byla v egyptské Hurghadě zraněna při útoku islámského fanatika, je ve stavu klinické smrti.

26.7.2017 v 22:17 | Karma článku: 19.58 | Přečteno: 397 | Diskuse

Jan Pražák

Úředníci budou dál kontrolovat, čím lidé doma topí

Tak nám ústavní soud posvětil úřední kontroly kotlů v našich obydlích. Přijdeme zase o kus svobody. Neshodneme se s nějakým sousedem, on nás udá, že prý zasmraďujeme okolí a úředník nám vleze do baráku zkontrolovat, čím topíme.

26.7.2017 v 20:43 | Karma článku: 14.59 | Přečteno: 287 | Diskuse

Luděk Mazurek

Soudní dvůr EU žádný rozvrat nastaveného nefunkčního systému imigračních kvót nedopustí!

Generální advokát Soudního dvora EU Yves Bot dnes navrhl zamítnout žaloby Slovenska a Maďarska proti mechanismu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Radujme se! Evropské právo bude bez nejmenších pochybností naplněno!

26.7.2017 v 19:30 | Karma článku: 33.80 | Přečteno: 766 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze bestselleru „Koruna“ od Kiery Cassové

Princezna Eadlyn Schreavová z Ilei stojí před těžkým rozhodnutím, aby upevnila královský trůn, musí si v zoufale krátké době najít manžela. Dá se to stihnout za dva měsíce? To nám prozradí román „Koruna“ od Kiery Cassové.

26.7.2017 v 18:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Jan Ziegler

Izraelci a Němci se postavili ruským výtržníkům

Nechybělo mnoho a moje žena, pokladní na jednom z nejkrásnějších českých zámků – Hluboké nad Vltavou, zmáčkla nouzové tlačítko. Naštěstí stateční muži stále existují a přišli jí na pomoc.

26.7.2017 v 17:58 | Karma článku: 31.59 | Přečteno: 1369 | Diskuse
VIP
Počet článků 465 Celková karma 22.93 Průměrná čtenost 1299

Výtvarný umělec, kurátor výtvarných projektů, publicista

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.