Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velikonoce, teroristé a věčnost.

11. 04. 2017 16:06:17
K sepsání textu mě přivedla zpráva o teroristických útocích na křesťanské kostely na severu Egypta právě v den slavení obřadů Květné neděle. Jedním ze dvou cílů pumového atentátu měl být kostel svatého Marka...

.......

1/ Kdo je terorista. Čím se odlišuje.
Snaha "napravit svět" vražděním patří k nejkrutějším paradoxům historie. Terorista nutí trpět jiné.
Je úplně jedno, který druh extremizmu je pohnutkou k teroru, zda marxistický, islamistïcký či nacionálně socialistický. Hodit zápalnou lahev na přistěhovaleckou ubytovnu je stejně zrůdný teroristický čin jako každý jiný.

Velice mě zaujala kniha "Fedor Gál a Matej - Cez ploty". Autor k ní řekl, že má se svým protějškem v rozhovoru velmi podobný názor na mnohé problémy. A že je oba štvou stejné věci. Podstatný rozdíl mezi nimi je však ve volbě cesty.
Člověk tíhnoucí k extremizmu určitě může mít své představy o jiném, lepším světě. Může se také trápit nad stavem vlastního života a nad současným světem, který nevidí jako dobrý. Může mít touhu udělat něco pro nápravu. Rozhodnutí pro násilnou cestu mu pak může připadat jako spravedlivé. Ale pozor, jistý Vlad Tepeš zvaný též Dracula prý nechal zmasakrovat chudinu a žebráky a pak se chlubil, že ve své zemi odstranil problém chudoby.
Každopádně udělal Fedor Gál jednu důležitou věc. Pokračoval v rozhovoru s člověkem, který ho zpočátku napadal a urážel. "Dospěli jsme k tomu, že si už vzájemně nenadáváme. I přesto, že jsme každý na jiné straně plotu, mluvíme spolu." (citováno volně podle rozhovoru na ČT24)

2/ Zásadně odlišné je poselství velikonočních svátků: "Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí život za své přátele". (cit. z Nového Zákona, evangelium sv. Jana) Všímám si úplně jiné atmosféry těch slov. Řeč je tu o lásce, o přátelství a obětování sebe. Není tam nic o nenávisti a ničení života jiných. Ten, kdo vnímá lidi z principu jako své přátele (není to nic o naivní bezelstnosti, jde o vědomý postoj), tíhne k tomu, že je sám obětavý, vlídný, chápající. A v případně nutnosti dokonce obětuje sám sebe. Jako například Maxmilián Kolbe nebo lidický farář Josef Štemberka.
A je tu ještě jedna odlišnost. Lidé jako Kolbe či Štemberka neobětují svůj život pro jakési ideje. Ani pro vlastní výklad pravdy ani pro "lepší příští". Obětují život za konkrétní osobu (Kolbe) či ve službě jiným, v solidárnosti s nimi (Štemberka). Jde o praktické skutky.

Velikonoce jsou podivuhodným svátkem i co do výpočtu doby. Jedná se o tzv. pohyblivý svátek určovaný podle souběhu dvou kalendářů, solárního a lunárního. Velikonoční svátky nastávají po prvním úplňku po jarní rovnodennosti.

3/ K úvaze o věčnosti mě přivádí určitý druh fanatizmu jedné skupiny teroristů. Z toho jde strach, protože jim jejich náboženské představy nejsou příslovečným "opiem", ale stávají se svého druhu "heroinem". Fatalisticky se sami odpálí s náloží, protože věří, že se totuto cestou dostanou přímo do nebe. Domnívám se ale, že by také měli zvážit trochu jinou možnost, co se s nimi může stát: Že jim třeba bude souzeno, aby se po celou věčnost dívali do tváře svých obětí.
Věřím, že "na věčnost" se neodchází "někam". Že to není nějaké místo. Je to mnohem spíše určitý druh pokračování toho, co jsme dělali v tomto našem pozemském životě. Slyšel jsem také názor (vyřčený v nadsázce), že v nebi budeme mít jen to, co jsme darovali. Pak by ale také platilo, že když někdo za svého života rozsévá smrt, děs a utrpení, bude mít na věčnosti plnost právě toho, co "rozdával". Bude mít stále před očima to, co dělal. Prosím, tohle není strašení, je to jedno z možných a reálných varování. "Jednou vám budou promítnuty všechny vaše filmy". Tento výrok je připisován Chaplinovi (nejsem si jistý jeho autentičností). Uzavřu Chaplinovými slovy z filmu Diktátor: "Vy nejste ani stroje, ani zvířata, ale lidé s láskou ve vašich srdcích a nikoli nenávistí"


.......

Autor: Marek Trizuljak | úterý 11.4.2017 16:06 | karma článku: 18.26 | přečteno: 449x

Další články blogera

Marek Trizuljak

Tak to je jasný, prezident emerickej nemůže odtajnit vinu Marťanů!

Protože, kdyby pan T. prozradil, že za atentátem na Kennedyho byly tajemné síly z vesmíru, ohrozil by tím zdaleka nejenom americké národní zájmy, to dá rozum

27.10.2017 v 10:51 | Karma článku: 13.36 | Přečteno: 439 | Diskuse

Marek Trizuljak

Dejte volební právo divočákům a kancům zejména

Dnes ráno hnula mým srdcem převratná zpráva: Mohutná jednotka policejních ostřelovačů vybavených důmyslnými flintami a speciálním střelivem hrdinně skolila v lesích na Zlínsku JIŽ DVA (!!!) divočáky

17.10.2017 v 12:15 | Karma článku: 14.79 | Přečteno: 485 |

Marek Trizuljak

Brutálním dojezdům do případných kongescí nelze zabránit

Okénko do veřejně mysteriozních zákoutí současné úřední češtiny (náhled zcela nejapný, obskurní a nepřípadný)

28.9.2017 v 10:00 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 408 | Diskuse

Marek Trizuljak

S Bohem, Kacafírku

Herec Jan Tříska mi utkvěl v paměti od mládí díky roli Kacafírka ve stejnojmenné pohádkové veselohře (1966, režie Vlasta Janečková). A zůstal pak dlouho v mém povědomí poznamenaný obrazem postavy, kterou ztvárnil

25.9.2017 v 11:05 | Karma článku: 25.52 | Přečteno: 1647 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaromír Hlubek

Nejlepší autonomní řídič je kůň

Tady se pořádají masáže na úrovni demagogie, přičemž většina redaktorů vůbec neví o čem mluví. Elektromobily, autonomní řízení, bonzácké hlášení přes GPS. Socialistická byrokracie chce lidem vnutit všeobecné dobro za účelem jejich

17.11.2017 v 21:11 | Karma článku: 17.41 | Přečteno: 276 | Diskuse

Josef Nožička

Rektor Bek při výročí 17. listopadu: prezidentské volby se nepovedly

Kromě mnoha pietních i protestních akcí se dnes při příležitosti výročí 17. listopadu konalo v našem hlavním městě studentské shromáždění, na kterém vystoupili i představitelé některých českých vysokých škol.

17.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 35.82 | Přečteno: 992 | Diskuse

Karel Trčálek

Kéž v této zemi zvítězí zdravý rozum nad komedianty!

Čeští komedianti dostali parádní lekci z demokracie. Nás ostatní tato a jiné lekce ještě čekají, neboť zdravý rozum není opakem šílenství, ale jeho mocninou

17.11.2017 v 19:15 | Karma článku: 12.11 | Přečteno: 612 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když tě zavřou, postarám se ti o děti

Letos poprvé jsem příchod 17. listopadu a všechno kolem, brala v klidu a dá se říct i lhostejně. Letos poprvé. Všechny minulé sedmnácté listopady jsem prožila ve zvláštní nervozitě, kterou jsem nechápala.

17.11.2017 v 18:11 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 642 | Diskuse

Karel Trčálek

Ze 17. listopadu se staly druhé české vánoce

Ačkoliv všichni dobře víme, že 17. listopad 1989 byl podvod, přesto teď bloumají pražskými ulicemi tisíce lidí v mystickém vytržení, že se dnes určitě něco velkého musí stát. Ale co? Narodí se spasitel a my budeme opět svobodní?

17.11.2017 v 14:42 | Karma článku: 23.46 | Přečteno: 848 | Diskuse
VIP
Počet článků 475 Celková karma 17.41 Průměrná čtenost 1287

Výtvarný umělec, kurátor výtvarných projektů, publicistaNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.