Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manchester: To naše překrásné zpravodajství veřejnoprávní televize

23. 05. 2017 21:15:04
Nezbavím se pocitu, že redaktor se v ranním vysílání jaksi téměř "vyžíval" ve zprávě o teroristickém útoku v Manchesteru. Zvlášť mě ale zarazilo opakování vět typu: "Můžeme očekávat, že počet obětí se ještě zvýší" (atd.)


Normální člověk si přeci v takové chvíli spíše říká: "nedej Bůh, aby se počet obětí ještě dál zvyšoval".

1/ Kdyby někdo z hlasatelů aspoň trochu lidsky promluvil... Že mu je líto obětí a že moc doufá, že další už nebudou... Ale to bych asi chtěl moc, že ano.
Zahanbit se nenechala režie ranního zpravodajství, která dávala opakovaně do prostřihu záběr lidí utíkajících v panice provázený hysterickým ječením. Dát vůbec takový záběr do zpravodajství, i kdyby to bylo jen jednou, je cosi, co v naprosto hnusné, hyenické míře překračuje základní etické normy.
Resumé: Zpráva o tragické události určitě. Podaná korektně a otevřeně, od toho přeci na provoz veřejnoprávní televize platíme koncesionářské poplatky. Ne však zneužívání zpravodajství k drásání emocí! Tím drásáním emocí a šířením děsu se totiž televize stává ideálním spolupracovníkem teroristů. (Stále bych chtěl věřit, že snad jen nechtěně a nevědomky). Už nevím, jak to ještě zopakovat: Teroristům jde o to, vyděsit co nejvíce lidí. Když se tedy někdo rochní v rozmazávání zpráv o jejich hrůzných činech přes televizi, je to propagandistické vítězství teroristů. Dosáhli svého cíle. To jsme snad tam kdesi ve zpravodajských redakcích takoví nezkušení amatéři, že tento základní poznatek nám nedocvakl a neumíme se podle toho zařídit?

2/ Televize (stejně jako další média) za tragické události ve světě nenese přímou zodpovědnost. O nepřímé zodpovědnosti však lze do určité míry uvažovat. Minimálně ve známém efektu šíření návodného vzoru.
Je tu však ještě jeden fenomén. Pod záminkou "sledovanosti" se zpravodajství zaměřuje téměř výlučně na negativní a zneklidňující zprávy. Média sama vytvářejí negativní očekávání, že se "cosi musí stát" a pak mají žně, když se opravdu něco stane. Tzv. "nejlépe" je pro ně pást se na temných proroctvích, apokalyptických zvěstěch a obecně na strašení lidí. Tím se (zejména televizní) zpravodajství vážně podílí na šíření napětí a neklidu ve světě. V důsledku svého chování a neschopnosti sebereflexe televizní zpravodajství samo o sobě generuje potenciální rizika, čímž nepřímo ohrožuje bezpečnost občanů.

3/ Asi bude třeba mít v pozici příjemců zpráv nacvičené postupy, jak vzdorovat mediální masáži. Problém je, že to není snadné, dá to námahu. Nestačí vypnout bedýnku, protože se zprávami ze světa tak či tak žijeme a ovlivňují nás. Vypnete televizor a svět k vám přilétne přes vychytralý telefon. Je na nás, abychom uměli reagovat, správně situaci vyhodnotit a nenechat se manipulovat. Není to utopie - jedním z konkrétních příkladů je teroristický útok v Paříži na Elysejských polích načasovaný k prezidentským volbám, jehož cílem velice pravděpodobně bylo vzbudit v lidech nekontrolované emoce, které by ještě na poslední chvíli ovlivnily výsledek voleb. Což se evidentně nestalo a svědčí to o tom, že lidé mají také svůj rozum, nejsou tak snadno manipulovatelní.

4/ Zde se dostáváme k velmi vážné věci. Na ranní zpravodajství zase nebrblu až tolik, jak by nasvědčoval úvod blogu. Pozorně jsem poslouchal komentáře. Hypotéza, že v Manchesteru se mohlo jednat o pokus ovlivnit britské volby, se objevila z více stran. Útok na emoce lidí je v případě manchesterského pumového atentátu až ďábelský, připadá mi být promyšlený s neuvěřitelnou bezcitností. Podprahová, emočně strašlivě výbušná zpráva zní: "Oni" útočí na naše děti! Tohle zahýbe s vášněmi pořádně. Skutečně to může ovlivnit nálady natolik, že by to mohlo mít dopad nejenom na výsledek britských voleb, ale také na oživení zkomírajícího elánu všemožných extremistů po celé Evropě.
Ať už je původ teroristického útoku jakýkoliv, zcela určitě měl za cíl šířit strach, rozvířit vášně a nenávist. Rozumné tedy bude neskočit na to a nenechat se ani tímto ohavným a děsivým skutkem emočně vláčet. Vím, že to není lehké! A už vůbec si nesmíme nechat líbít, aby se k emočnímu vláčení ještě přidala televize.
Ani Jeníček s Mařenkou v perníkové chaloupce nebyli tak hloupí, aby skočili ježibabě na lopatu. Tak proč by měli pachatelům teroru skákat na primitivní (i když bohužel brutální a velmi účinnou) vějičku dospělí lidé?

.......

Autor: Marek Trizuljak | úterý 23.5.2017 21:15 | karma článku: 33.26 | přečteno: 2402x

Další články blogera

Marek Trizuljak

Tak to je jasný, prezident emerickej nemůže odtajnit vinu Marťanů!

Protože, kdyby pan T. prozradil, že za atentátem na Kennedyho byly tajemné síly z vesmíru, ohrozil by tím zdaleka nejenom americké národní zájmy, to dá rozum

27.10.2017 v 10:51 | Karma článku: 13.36 | Přečteno: 439 | Diskuse

Marek Trizuljak

Dejte volební právo divočákům a kancům zejména

Dnes ráno hnula mým srdcem převratná zpráva: Mohutná jednotka policejních ostřelovačů vybavených důmyslnými flintami a speciálním střelivem hrdinně skolila v lesích na Zlínsku JIŽ DVA (!!!) divočáky

17.10.2017 v 12:15 | Karma článku: 14.79 | Přečteno: 485 |

Marek Trizuljak

Brutálním dojezdům do případných kongescí nelze zabránit

Okénko do veřejně mysteriozních zákoutí současné úřední češtiny (náhled zcela nejapný, obskurní a nepřípadný)

28.9.2017 v 10:00 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 408 | Diskuse

Marek Trizuljak

S Bohem, Kacafírku

Herec Jan Tříska mi utkvěl v paměti od mládí díky roli Kacafírka ve stejnojmenné pohádkové veselohře (1966, režie Vlasta Janečková). A zůstal pak dlouho v mém povědomí poznamenaný obrazem postavy, kterou ztvárnil

25.9.2017 v 11:05 | Karma článku: 25.52 | Přečteno: 1647 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaromír Hlubek

Nejlepší autonomní řídič je kůň

Tady se pořádají masáže na úrovni demagogie, přičemž většina redaktorů vůbec neví o čem mluví. Elektromobily, autonomní řízení, bonzácké hlášení přes GPS. Socialistická byrokracie chce lidem vnutit všeobecné dobro za účelem jejich

17.11.2017 v 21:11 | Karma článku: 17.41 | Přečteno: 276 | Diskuse

Josef Nožička

Rektor Bek při výročí 17. listopadu: prezidentské volby se nepovedly

Kromě mnoha pietních i protestních akcí se dnes při příležitosti výročí 17. listopadu konalo v našem hlavním městě studentské shromáždění, na kterém vystoupili i představitelé některých českých vysokých škol.

17.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 35.82 | Přečteno: 992 | Diskuse

Karel Trčálek

Kéž v této zemi zvítězí zdravý rozum nad komedianty!

Čeští komedianti dostali parádní lekci z demokracie. Nás ostatní tato a jiné lekce ještě čekají, neboť zdravý rozum není opakem šílenství, ale jeho mocninou

17.11.2017 v 19:15 | Karma článku: 12.11 | Přečteno: 612 | Diskuse

Irena Fuchsová

Když tě zavřou, postarám se ti o děti

Letos poprvé jsem příchod 17. listopadu a všechno kolem, brala v klidu a dá se říct i lhostejně. Letos poprvé. Všechny minulé sedmnácté listopady jsem prožila ve zvláštní nervozitě, kterou jsem nechápala.

17.11.2017 v 18:11 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 642 | Diskuse

Karel Trčálek

Ze 17. listopadu se staly druhé české vánoce

Ačkoliv všichni dobře víme, že 17. listopad 1989 byl podvod, přesto teď bloumají pražskými ulicemi tisíce lidí v mystickém vytržení, že se dnes určitě něco velkého musí stát. Ale co? Narodí se spasitel a my budeme opět svobodní?

17.11.2017 v 14:42 | Karma článku: 23.46 | Přečteno: 848 | Diskuse
VIP
Počet článků 475 Celková karma 17.41 Průměrná čtenost 1287

Výtvarný umělec, kurátor výtvarných projektů, publicistaNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.