Kardinál František Tomášek - dvě srpnová výročí

6. 08. 2019 22:26:41
4. srpna 1989 (před 30 lety) kardinál Tomášek zaslal vládě a Ústřednímu výboru KSČ otevřený dopis, v němž podpořil petici Několik vět.

...
František Tomášek
(1899 - 1992) je svými životními osudy jednou z ikonických postav generace, která naplno schytala dva zločinné totalitní režimy 20. století. V roce 1951 byl Tomášek zatčen, pak držen v internačním táboře v Želivi a nucen k otrocké práci v kamenolomu.
Uvádí se, že komunistický režim jej pro mírnou povahu považoval za poddajného a snadno manipulovatelného. V roce 1965 byl jmenován administrátorem pražského arcibiskupství a v roce 1968 vydal prohlášení, jímž naléhavě připomněl pronásledování církve a vyslovil naději, že to už jedou provždy skončilo. Po nástupu abnormalizace režim přitvrdil a v roce 1974 zahynul litoměřický biskup, kardinál Trochta (za války byl v nacistickém koncentráku a poté byl dlouholetým vězněm komunistického režimu). Štěpán Trochta zemřel za dramatických okolností, poté co byl vystaven několikahodinovému hrubiánskému chování ožralého církevního tajemníka. Oficiální příčinou úmrtí byla cévní mozková příhoda. Inu soudruh tajemník se "opilecko-stranicky zasloužil", i když se patrně nedopustil fyzického násilí a přímý úmysl zapříčinit Trochtovu smrt mu asi přičítat nelze.
(Pohřeb vysluhoval František Tomášek a přijel také Karol Wojtyla, tehdy krakovský arcibiskup, který i přes zákaz promluvil. Což se našim "komunardům" hrubě nelíbilo).

....

Zdá se, že ve srovnání s takovými osobnostmi jako Josef Beran a Štěpán Trochta byl František Tomášek po určitou dobu v postojích vůči komunistickému režimu snad až příliš mírný a opatrný. Ale zejména v 80. letech začal vystupovat stále neohroženěji (určitě také pod vlivem papeže Jana Pavla II.) a vyrostl v pevnou oporu obyvatel naší země v dané době. "Pražský arcibiskup, kardinál František Tomášek, se již za svého života stal legendou, především pro své postoje a vytrvalé vystupování na obranu důstojnosti člověka a svobody země. Byl jedním z význačných představitelů protikomunistického odboje a mravní autoritou přesahující katolické společenství. Osobně pocítil teror nacistů i diktaturu komunistů." (cit. dle zdroje)
Spis StB o sledování "objektu" kardinála Tomáška (estébáci neznali kategorii lidí, pro ně to nebyly lidské bytosti, byly to objekty!) viz např. na fotografii zde.

...

Známý je také dopis kardinála Tomáška Lubomíru Štrougalovi z dubna 1988 (viz. dopis 23-4-1988) Pan kardinál jím reagoval na nenávistnou zastrašující kampaň komunistického režimu proti známé petici Augustina Navrátila "Podněty k řešení situace věřících občanů" (Zmíněná petice s počtem podpisů přes půl milionu se stala nejvýraznějším projevem odporu občanů proti komunistickému režimu před rokem 1989). V Tomáškově dopisu byla přesně pojmenována represivní politika komunistické moci proti věřícím a doložena řadou konkrétních příkladů šikany, diskriminace a porušování lidských práv. Dopis Štrougalovi také obsahoval požadavek zásadní změny postoje státu k církvi a věřícím.

.......................................................................................................................................

Druhým výročím vztahujícím se k osobě kardinála Františka Tomáška je připomínka jeho úmrtí 4. srpna 1992. Čest jeho památce. Podobně jako památce všech, kdo se postavili totalitnímu režimu a přispěli k jeho pádu.
Rád bych u té příležitosti vzpomněl třeba Josefa Zvěřinu (1913 - 1990), blízkého Tomáškova spolupracovníka. (Josef Zvěřina, za války nacisty internovaný, za komunistů nejdříve nasazený do PTP a pak téměř 14 let vězněný, posléze perzekvovaný, bez stáního souhlasu k výkonu duchovní služby a sledovaný Státní bezpečností, patřil k těm, kdo uměli pana kardinála důrazně povzbudit k odvaze a rozhodnosti.)
Dalším známým spolupracovníkem kardinála Tomáška byl např. Oto Mádr (1917 - 2011) se značně podobnými, typickými osudy jak za nacizmu, tak za komunizmu: dlouholeté věznění, atd. viz např zde.
Legendární jsou historky o důležitých domluvách v rezidenci kardinála Tomáška, při nichž bylo puštěno nahlas rádio, aby se estébácké odposlechy pokud možno co nejvíce znesnadnily.

...
Statečných lidí není nikdy dost, jsou v každé době velmi vzácní. Také dnes naší zemi chybí podobné osobnosti jako kardinál Tomášek. Zejména ve chvílích, kdy komunisté naprosto beze studu znovu vystrkují růžky a jejich drzost nezná mezí. Ale všeho jenom do času.

...

...

...

...

Autor: Marek Trizuljak | úterý 6.8.2019 22:26 | karma článku: 25.24 | přečteno: 503x

Další články blogera

Marek Trizuljak

Byla jednou jedna ''překrásná'' vojenská přehlídka

A právě dnes, 22. září 2019, je té "nebesky krásné" vojenské přehlídky osmdesáté výročí. Není nad příkladné bratrství ve zbrani.

22.9.2019 v 13:01 | Karma článku: 41.76 | Přečteno: 3556 | Diskuse

Marek Trizuljak

Vožralý hříbky

Není to třeba vášnivě prožívat, prostě hříbky teď rostou a je to radost. "O nás na Hané belo socho", a tak se na ně čekalo delší čas. Zato na horách, (namátkou Šumava, Jeseníky, Beskydy, atd.) byly o dost rychlejší.

20.9.2019 v 15:30 | Karma článku: 22.79 | Přečteno: 588 | Diskuse

Marek Trizuljak

Tragický den zákeřnosti a hanby

Zákeřný sovětský vpád do zad Polsku, 17. září 1939, patří mezi největší hanebnosti dějin 20. století.

18.9.2019 v 8:40 | Karma článku: 29.96 | Přečteno: 955 | Diskuse

Marek Trizuljak

Hrobé technické rozmach na Hané

Hanácky dialóge. Neni nad to, kdež chetré Hanák přemuže kózla chetryho telefóno. To je ščastné jak malé klok na řetizkovym kolotočo kdež só hode.

16.9.2019 v 20:23 | Karma článku: 18.39 | Přečteno: 399 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Irena Aghová

Skandální záležitost: dr.Polčák versus prezident.

Nechci rozmnožovat články, které se hemží v tisku na téma Polčákovo vyjádření vůči hlavě státu. Tento článek je spíše o jeho společenských, právních a mravních dopadech na společnost. Nikdo nezná dne ani hodiny.

23.9.2019 v 9:37 | Karma článku: 21.69 | Přečteno: 471 | Diskuse

Josef Nožička

Radní pro školství za Piráty žádá školy, aby omluvily studenty kvůli účasti na stávce

Je v pořádku, když příslušný radní pro školství žádá ředitele škol, aby omluvili žáky kvůli jejich účasti na stávce za ochranu klimatu?

23.9.2019 v 8:03 | Karma článku: 41.20 | Přečteno: 2106 | Diskuse

Michael Laitman

Pět druhů lásky, aneb jak lidé vnímají lásku.

Lidé vnímají postoj ostatních k sobě odlišně. Gary Chapman, autor knihy „Pět druhů lásky“, jíž se prodalo pět milionů výtisků, popsal různé přístupy a vnímání každého typu člověka z hlediska vnímání lásky.

23.9.2019 v 7:55 | Karma článku: 16.51 | Přečteno: 180 | Diskuse

Luboš Chott

Chodím městem a dívám se za vrata aneb Nadržuje Jiránek Rozdělovu?

Myslím si, že kdyby kladenský primátor Jiránek bydlel například jako já u kročehlavského Václaváku, tak by byl vyštaficírovaný a bez povalujících se individuí, ale... Protože bydlí v Rozdělově, tak máme Václavák i já smůlu.

23.9.2019 v 7:12 | Karma článku: 5.94 | Přečteno: 115 | Diskuse

Karel Januška

Důkazy a názory

Vědní obory obvykle zkoumají příčinné souvislosti mezi nějakými jevy. Když Archimedes zkoumal, zda zlatník spotřeboval všechno zlato k výrobě šperku, objevil zákon, kterému se učí děti na všech školách druhého stupně.

23.9.2019 v 5:04 | Karma článku: 8.60 | Přečteno: 177 | Diskuse
VIP
Počet článků 743 Celková karma 23.53 Průměrná čtenost 1194

Výtvarný umělec, kurátor výtvarných projektů, publicista

Najdete na iDNES.cz