Záchrana dánských Židů před holocaustem

8. 08. 2019 22:34:30
Občané malé země - Dánska - se podivuhodným způsobem postavili na odpor nacistickým okupantům a překazili jejich plán deportací.

...

V roce 1943 nacisté rozhodli o rychlé akci deportace dánských Židů. Věc se prozradila a obyvatelé Dánska reagovali fantastickým způsobem. Kdo mohl, ten během krátké doby obešel své židovské sousedy a varoval je. Nešlo však jenom o varování, Dánové ohrožené spoluobčany ukryli. Perverzní plán zatýkání v den židovského svátku Roš ha šana skončil fiaskem. Hitler zuřil a poslal do Dánska "specialistu na slovo vzatého", architekta holocaustu Adolfa Eichmanna, s rozkazem Židy vypátrat a pozatýkat. V malé zemi to měla být dle představ nacistů snadná záležitost. Dánové však během krátké doby dali dohromady improvizovanou flotilu zhruba 300 různých menších plavidel, aby mohli ohrožené spoluobčany převézt do neutrálního Švédska. Je pravdou, že několik prvních lodí gestapo odhalilo a uprchlíci společně s posádkou skončili v koncentráku. Ale i přesto se Dánům podařila neuvěřitelná věc. Zachránili před nacisty naprostou většinu ohrožených lidí. Prameny uvádějí počet Židů v Dánsku před druhou světovou válkou mezi sedmi až osmi tisíci. Z tohoto počtu jich nakonec vinou nacistů zahynulo necelých padesát. (Slůvko "jen" vynechávám, protože i jediný zmařený život je až příliš)

...

Z faktografie:
"Německý diplomat Georg Ferdinand Duckwitz, který byl zpraven o plánech na deportaci dánských Židů, vyzradil tuto informaci předsedovi dánské Sociálnědemokratické strany Hansi Hedtoftovi. Ten následně kontaktoval dánské hnutí odporu a představitele židovské komunity. Záchrana dánského židovstva probíhala jak organizovaně hnutím odporu, tak spontánně obyčejnými Dány. Většině, tedy více než sedmi tisícům dánských Židů se podařilo uprchnout do Švédska v rybářských člunech přes průliv Øresund. Při vlně zatýkání, která proběhla 1. října 1943 (ten připadal na židovský svátek Roš ha-šana) bylo zatčeno 202 osob. Nakonec bylo dohromady 464 Židů deportováno do koncentračního tábora Terezín. V průběhu jejich věznění se dánské úřady přimlouvaly v jejich prospěch (obdobně jako u ostatních Dánů vězněných Němci) a posílaly jim potraviny. Ze 464 deportovaných Židů jich zahynulo 49." (zdroj zde)

"Dánové, na rozdíl od většiny představitelů jiných zemí, považovali perzekuci svých spoluobčanů za zcela zásadní věc. Král Christian protestoval u německého ministerstva zahraničí ve zvláštní nótě s tím, že „přijetí zvláštních opatření vůči skupině lidí, kteří v Dánsku užívají po více než jedno sto let plných občanských práv, bude mít ty nejvážnější následky" (zdroj zde)

...
Dánská záchrana Židů měla povahu celonárodního odporu, se spoustou individuálních, velmi vynalézavých akcí. Je zajímavé, že díky odvaze a obětavosti Dánů se zachránilo i několik židovských uprchlíků od nás, československých občanů. Krásným příběhem je statečnost devatenáctileté dívky Henni, která v podstatě na vlastní pěst organizovala přepravu menších skupin lidí ukrývaných v lodi pendlující na pravidelné lince mezi Dánskem a Švédskem. (Což je mimo jiné pádný argument na odpověď těm, kdo se dnes rozhořčují nad občanskou aktivitou mladých lidí. Hlavně, aby se o nic nestarali, že ano.)

Vím, že je těžké srovnávat, ale přeci jenom. Málokterá země světa, ať svobodná nebo nacisty obsazená, prokázala takovou soudržnost občanů v odporu vůči zlu holocaustu.
Jen namátkou: Významně pomáhalo výše v článku zmíněné Švédsko a známá je rozsáhlá pomoc švédského diplomata Raoula Wallenberga působícího v Budapešti, jemuž je přičítána záchrana až 100.000 lidí. V Pétainově Francii bylo do určité míry možné vytvořit podmínky pro ukrývání Židů, viz epizoda ze života Rogera Schütze. Dle pamětí Jeana M. Lustigera však existovaly v neokupované jižní Francii internační tábory s velice nejistými zárukami přežití. ("Vichystický režim spolupracující s Němci přijal v letech 1940 a 1941 antisemitské zákony, tzv. Židovské statuty -Statuts de Juifs, které definovaly židovství jako rasu a omezovaly občanská práva Židů. První status ze 3. října 1940 stanovil, že za Žida je považován každý, kdo má tři prarodiče „židovské rasy“, nebo dva a žije zároveň v manželství s partnerem židovského původu. 2. června 1941 byl vydán tzv. Druhý status, který vymezil pojem „položida“. Oba zákony znamenaly vyloučení Židů z veřejného života a mnoha zaměstnání: školství, armády, politiky a sdělovacích prostředků. Zároveň dávaly policejním prefekturám oprávnění zavírat Židy do internačních táborů" zdroj zde)
V Itálii se občas našla menší, zastrčená města, jejichž obyvatelé za cenu velkého rizika ukrývali židovské spoluobčany, například městečko Pitigliano v jižním Toskánsku. Zatímco stát Vatikán, za přímé a jednoznačné podpory papeže Pia XII. se zasloužil o záchranu až 800.000 Židů. Následující článek (zde) uvádí číslo až 860.000 zachráněných. (Fakta jsou v naprostém rozporu s ohavnými komunistickými pomluvami, které vzešly od sovětských tajných služeb!). Úchvatný, ale možná dost málo známý je příběh československého občana Karla Weiricha, který se - také za pomoci Vatikánu - nasadil pro záchranu židovských uprchlíků z Československa, kteří uvízli v Itálii. (k přečtení zde)

O některých okupovaných zemích (nebo vůči nacistům vazalských) a jejich "nepřílišné solidárnosti" s pronásledovanými židovskými spoluobčany, nebo dokonce samostatným iniciativním odesíláním transportů, se zde zmiňovat raději ani nebudu. V tomto textu jde spíše o vyzvednutí pozitivních příkladů. Ale když už pozitivní příklady, pak rozhodně mezi ně patří intenzivní diplomatická aktivita papeže Pia XII. vůči zemím jako Maďarsko a Slovenský štát, s naléháním, aby jejich režimy ukončily deportace. Což se na Slovensku, bohužel se značným, pro životy mnoha lidí fatálním zpožděním, nakonec podařilo. Mimořádně zajímavá je také zpráva o zastavení deportací v Rumunsku díky iniciativě Pia XII.. (odkaz zde)

_________________________________________________________________

Chování Dánů za nacistické okupace je naprosto výjimečným příkladem občanské soudržnosti, statečnosti a důsledné úcty k lidskému životu. Tohle jsou nadčasové, obecně lidské hodnoty, které patří také k základním evropským hodnotám a je třeba to stále připomínat.

Malé národy mohou být velké odvahou a ctí svých občanů a hodnotami, které vyznávají. Zatímco početně a územně velké národy mohou být strašlivě ubohé a malé. Příklady lze vidět i dnes

...

,,,

Autor: Marek Trizuljak | čtvrtek 8.8.2019 22:34 | karma článku: 23.11 | přečteno: 472x

Další články blogera

Marek Trizuljak

Byla jednou jedna ''překrásná'' vojenská přehlídka

A právě dnes, 22. září 2019, je té "nebesky krásné" vojenské přehlídky osmdesáté výročí. Není nad příkladné bratrství ve zbrani.

22.9.2019 v 13:01 | Karma článku: 41.77 | Přečteno: 3556 | Diskuse

Marek Trizuljak

Vožralý hříbky

Není to třeba vášnivě prožívat, prostě hříbky teď rostou a je to radost. "O nás na Hané belo socho", a tak se na ně čekalo delší čas. Zato na horách, (namátkou Šumava, Jeseníky, Beskydy, atd.) byly o dost rychlejší.

20.9.2019 v 15:30 | Karma článku: 22.80 | Přečteno: 588 | Diskuse

Marek Trizuljak

Tragický den zákeřnosti a hanby

Zákeřný sovětský vpád do zad Polsku, 17. září 1939, patří mezi největší hanebnosti dějin 20. století.

18.9.2019 v 8:40 | Karma článku: 29.96 | Přečteno: 955 | Diskuse

Marek Trizuljak

Hrobé technické rozmach na Hané

Hanácky dialóge. Neni nad to, kdež chetré Hanák přemuže kózla chetryho telefóno. To je ščastné jak malé klok na řetizkovym kolotočo kdež só hode.

16.9.2019 v 20:23 | Karma článku: 18.39 | Přečteno: 399 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Irena Aghová

Skandální záležitost: dr.Polčák versus prezident.

Nechci rozmnožovat články, které se hemží v tisku na téma Polčákovo vyjádření vůči hlavě státu. Tento článek je spíše o jeho společenských, právních a mravních dopadech na společnost. Nikdo nezná dne ani hodiny.

23.9.2019 v 9:37 | Karma článku: 21.85 | Přečteno: 471 | Diskuse

Josef Nožička

Radní pro školství za Piráty žádá školy, aby omluvily studenty kvůli účasti na stávce

Je v pořádku, když příslušný radní pro školství žádá ředitele škol, aby omluvili žáky kvůli jejich účasti na stávce za ochranu klimatu?

23.9.2019 v 8:03 | Karma článku: 41.28 | Přečteno: 2106 | Diskuse

Michael Laitman

Pět druhů lásky, aneb jak lidé vnímají lásku.

Lidé vnímají postoj ostatních k sobě odlišně. Gary Chapman, autor knihy „Pět druhů lásky“, jíž se prodalo pět milionů výtisků, popsal různé přístupy a vnímání každého typu člověka z hlediska vnímání lásky.

23.9.2019 v 7:55 | Karma článku: 16.51 | Přečteno: 180 | Diskuse

Luboš Chott

Chodím městem a dívám se za vrata aneb Nadržuje Jiránek Rozdělovu?

Myslím si, že kdyby kladenský primátor Jiránek bydlel například jako já u kročehlavského Václaváku, tak by byl vyštaficírovaný a bez povalujících se individuí, ale... Protože bydlí v Rozdělově, tak máme Václavák i já smůlu.

23.9.2019 v 7:12 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 115 | Diskuse

Karel Januška

Důkazy a názory

Vědní obory obvykle zkoumají příčinné souvislosti mezi nějakými jevy. Když Archimedes zkoumal, zda zlatník spotřeboval všechno zlato k výrobě šperku, objevil zákon, kterému se učí děti na všech školách druhého stupně.

23.9.2019 v 5:04 | Karma článku: 8.67 | Přečteno: 177 | Diskuse
VIP
Počet článků 743 Celková karma 23.53 Průměrná čtenost 1194

Výtvarný umělec, kurátor výtvarných projektů, publicista

Najdete na iDNES.cz