Jeden z prvních komunistických monstrprocesů

17. 08. 2019 11:59:02
Dva měsíce před procesem s Miladou Horákovou (květen-červen 1950) proběhl na přelomu března a dubna 1950 obludný teatrální proces s představenými mužských řeholí, pod názvem "Machalka a spol".

...

Premisa: Slovo monstrum znamená zrůda, obluda nebo příšera (atd.). Přídavné jméno monstrózní znamená zrůdný, obludný, atd. Ve slově monstrproces můžeme zachytit ještě jeden význam. Jde o demonstrativní obludnost. Cílem vykonstruovaných politických procesů bylo demonstrovat krutost bez slitování. Doprovodná propagandistická masáž měla za cíl zasít strach, terorizovat veřejnost a co nejvíce pošpinit obviněné.

Naprosto typická je snaha komunistů o destrukcí pilířů společnosti:
1/ Útok na základy lidskosti - Ne náhodou byli pohůnci komunistické moci rekrutováni i mezi kolaboranty s nacizmem. A ne náhodou bylo součástí stalinského teroru ve 30. letech také vraždění dětí.
2/ Útok na odvahu a čest - Viz procesy s hrdiny protinacistického odboje, až po justiční vraždy. (viz např poprava Heliodora Píky na sklonku roku 1949 a naprostá hanebnost zmizení jeho těla, pročež ani nemohl být řádně pohřben.)
3/ Útok na morální a duchovní oporu společnosti (tedy na církve a náboženské společnosti)
4/ Útok na občanskou společnost, na významné autority občanského a společenského života (viz proces s Miladou Horákovou v květnu a červnu 1950, což nebyl proces s jednou osobou, ale se skupinou exemplárně vybraných reprezentantů veřejného života, tedy naprosto vědomý a cílený teror)
5/ Útok na kulturní a umělecký svět. ("Znič národu kulturu a zmocníš se jeho duše") Také básníci se stali obětí monstrprocesů a jejich tresty nebyly nižší, než u církevních představitelů. Sotva co může jasněji odhalit zvrácenost komunistického režimu, než vraždění dětí a žalářování básníků. .
4/.

Ďábel nezahálí
Když v únoru 1950 zemřel brutálními výslechy utýraný farář Josef Toufar, komunistům se zhroutil plán procesu namířeného k diskreditaci katolické církve. Gottwald na to reagoval okamžitě. Den po Toufarově úmrtí ohlásil plán definitivní likvidace mužských řeholí. Vše probíhalo ve spěchu. Již 15. března nastalo zatýkání představitelů mužských řeholí. K vypracování obžaloby měli vyšetřovatelé jen dva týdny. Zatčení byli vystaveni nelidským metodám výslechu a dokonce se objevily i pokusy podstrčit jim drogy, aby byli takzvaně "povolnější", Což lze doložit na konkrétním případu Adolfa Kajpra, který byl vyslýchán 36 hodin v kuse, bez jídla, pití a možnosti odpočinku. Střídaly se na něm party dobře odpočatých a patřičně fyzicky vybavených "mlátičů". A když mu ke konci týrání dali pohár vody, byl v něm skopolamin. V následujícím procesu "Machalka_a_spol." stanulo již 31. března 1950 před soudem 10 obžalovaných.
Politická objednávka komunistů byla jasná:"Musí být odhalena nepřátelská politika Vatikánu proti zemím lidové demokracie a Sovětskému svazu a dokumentováno, že řády a kláštery byly přímo zapojeny do této rozvratnické politiky Vatikánu a byly semeništěm protistátních činů". To je absolutní perverze: Nejdříve rozhodnou komunističtí zločinci, za co budou lidé odsouzeni, pak teprve proběhne zatýkání, výslechy a soud. Nasazena byla ta nejodpornější prokurátorská "esa" jako Čížek, Urválek a Brožová-Polednová. Proces byl využit k propagandistické masáži v rozhlasu, tisku a filmových týdenících. Spolu s terorizováním veřejnosti bylo cílem propagandy co nejvíce pošpinit řeholníky a poštvat proti nim (a proti církvi) nálady obyvatel země. (viz: Proces_Machalka_a_spol) Během šesti dnů "bylo hotovo": Tresty doživotí, či v lepším případě "jen" v řádu desítek let.
Pouhých osm dnů po vynesení rozsudků vyhlásil Rudolf Slánský "Akci K", nezákonnou násilnou likvidaci mužských řeholních řádů, která začala gangsterským přepadením klášterů.


Říká se, že Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Kupodivu však mlely rychle v případě Gottwalda (zemřel v roce 1953 a bylo mu k tomu "pomoženo" soudruhy z Kremlu, k nimž tolik tíhnul) a v případě Slánského (byl popraven v roce 1952 přičiněním vlastních soudruhů).
U vědomí životní tragedie Rudolfa Slánského - jako člověka, který se na rozpoutání politických procesů podílel a stal se záhy i on jejich obětí - nelze nevzpomenout příběh o Faustovi.

____________________________________________________________________


Problém je v tom, že komunisté nemají schopnost reflexe a dodnes se ani trochu nezměnili. Je naprosto signifikantní, že jakmile znovu ucítili moc (podporou Babišovy vlády atd.), začali dle svých starých zvyků znovu podkopávat. Máme zde znovu výlevy jejich nepřátelství vůči církvi (viz Grebeníčkova vánoční lžikniha a parlamentní útok na restituce) A "nenápadný" pokus soudruha Filipa zpochybnit památník koncentračního tábora v Letech takzvaně "rafinovanou oklikou" dojemné péče o vepřín.

___________________________________________________________________

Text je součástí volného cyklu o komunizmu a komunistech, psaného k výročím: srpen 1968 (51 let), srpen 1969 (50 let), srpen 1989 (30 let) a listopad 1989 (30 let)

...

...

...

Autor: Marek Trizuljak | sobota 17.8.2019 11:59 | karma článku: 25.30 | přečteno: 555x

Další články blogera

Marek Trizuljak

Byla jednou jedna ''překrásná'' vojenská přehlídka

A právě dnes, 22. září 2019, je té "nebesky krásné" vojenské přehlídky osmdesáté výročí. Není nad příkladné bratrství ve zbrani.

22.9.2019 v 13:01 | Karma článku: 41.93 | Přečteno: 3703 | Diskuse

Marek Trizuljak

Vožralý hříbky

Není to třeba vášnivě prožívat, prostě hříbky teď rostou a je to radost. "O nás na Hané belo socho", a tak se na ně čekalo delší čas. Zato na horách, (namátkou Šumava, Jeseníky, Beskydy, atd.) byly o dost rychlejší.

20.9.2019 v 15:30 | Karma článku: 22.80 | Přečteno: 591 | Diskuse

Marek Trizuljak

Tragický den zákeřnosti a hanby

Zákeřný sovětský vpád do zad Polsku, 17. září 1939, patří mezi největší hanebnosti dějin 20. století.

18.9.2019 v 8:40 | Karma článku: 29.96 | Přečteno: 959 | Diskuse

Marek Trizuljak

Hrobé technické rozmach na Hané

Hanácky dialóge. Neni nad to, kdež chetré Hanák přemuže kózla chetryho telefóno. To je ščastné jak malé klok na řetizkovym kolotočo kdež só hode.

16.9.2019 v 20:23 | Karma článku: 18.39 | Přečteno: 400 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Irena Aghová

Skandální záležitost: dr.Polčák versus prezident.

Nechci rozmnožovat články, které se hemží v tisku na téma Polčákovo vyjádření vůči hlavě státu. Tento článek je spíše o jeho společenských, právních a mravních dopadech na společnost. Nikdo nezná dne ani hodiny.

23.9.2019 v 9:37 | Karma článku: 23.03 | Přečteno: 533 | Diskuse

Josef Nožička

Radní pro školství za Piráty žádá školy, aby omluvily studenty kvůli účasti na stávce

Je v pořádku, když příslušný radní pro školství žádá ředitele škol, aby omluvili žáky kvůli jejich účasti na stávce za ochranu klimatu?

23.9.2019 v 8:03 | Karma článku: 42.37 | Přečteno: 2498 | Diskuse

Michael Laitman

Pět druhů lásky, aneb jak lidé vnímají lásku.

Lidé vnímají postoj ostatních k sobě odlišně. Gary Chapman, autor knihy „Pět druhů lásky“, jíž se prodalo pět milionů výtisků, popsal různé přístupy a vnímání každého typu člověka z hlediska vnímání lásky.

23.9.2019 v 7:55 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 191 | Diskuse

Luboš Chott

Chodím městem a dívám se za vrata aneb Nadržuje Jiránek Rozdělovu?

Myslím si, že kdyby kladenský primátor Jiránek bydlel například jako já u kročehlavského Václaváku, tak by byl vyštaficírovaný a bez povalujících se individuí, ale... Protože bydlí v Rozdělově, tak máme Václavák i já smůlu.

23.9.2019 v 7:12 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 125 | Diskuse

Karel Januška

Důkazy a názory

Vědní obory obvykle zkoumají příčinné souvislosti mezi nějakými jevy. Když Archimedes zkoumal, zda zlatník spotřeboval všechno zlato k výrobě šperku, objevil zákon, kterému se učí děti na všech školách druhého stupně.

23.9.2019 v 5:04 | Karma článku: 8.67 | Přečteno: 183 | Diskuse
VIP
Počet článků 743 Celková karma 23.54 Průměrná čtenost 1194

Výtvarný umělec, kurátor výtvarných projektů, publicista

Najdete na iDNES.cz