Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. prosince 2023 Mikuláš

Občan je povinen víc nakupovat, aby zachránil ekonomiku :-D

14. 11. 2023 22:52:20
Hvězdní ekonomičtí stratégové, spolu s nejvšeznalejšími televizními redaktory, začínají šetrného občana morálně vydírat. Hanba! Nenakupující občan je brzdou ekonomického rozvoje!

Varování pro laskavého čtenáře. Hlavním žánrem tohoto blogu je naprosto blbá (občas i hořká) nadsázka.


Známá věc: během covidu se kvůli restrikcím chodilo mnohem méně po nákupech. A stejně tak díky dobrovolnému omezení pohybu na veřejnosti z obavy před nákazou. Kromě toho vás doba nejistá spontánně přiměje odložit některé jinak užitečné nákupy na později. A tu se najedou ukázalo, že u lidí v naší zemi výrazně stouply úspory.
Geniální "ekonomičtí stratégové" a ještě geniálnější "ekonomičtí redaktoři" začali bít na poplach. Hrůza! U lidí jsou peníze! Sodoma a Gomora! S tím se MUSÍ něco dělat!

Nepamatuji, že by se někdo obtěžoval občanům říci, že samotný fakt rozvážnosti a šetrnosti je pro celou společnost výrazným stabilizačním faktorem. Řecké slovo "oikós", které je základem pojmu "ekonomie" znamená domov. Jde tedy mnohem více o pocit bezpečí a domova, než o protáčení komodit a finančních zdrojů. To druhé je jistě taky legální a pochopitelné, ale vždy ve funkci vůči domovu. Ve službě základní jistoty a bezpečí.
Rozvážný občan se solidními úsporami je sám do značné míry zajištěn. Proto může být oporou svobodné společnosti. Nepodlehne hned tak nějakému populistickému strašení. Občanské ctnosti jsou velkou, zcela mimořádnou zárukou zdravé ekonomiky a dobrých, stabilních poměrů. Skvělý morální kapitál pro celou společnost.
Navíc, úspory v bankách neleží nečinně; banky s nimi (doufám) rozumně hospodaří, aby se zhodnocovaly. Což má přinášet prospěch jak střadatelům, tak bance. Při naprosto základním normálním uvažování jsou úspory pozitivní věcí. Včetně možnosti být také jedním ze zdrojů prostředků pro investice. I kdyby peníze jen takzvaně "ležely" dobře ukryté v nějakém fondu na horší časy, pak i to je stabilizační faktor a vůbec to nejsou "volné peníze na trhu", které by mohly působit jako inflační riziko.

Vzdor tomu všemu "stratégové" zvolili "hon na občana a jeho peníze" za pomoci strašáka inflace. Zvrácenost spočívá v tom, že pozitivní fakt (lidé mají určité peníze a tím pádem i určité existenční jistoty) je označen za negativum a hrozbu. Jakoby se hlavní přemýšlení naprosto debilně soustředilo na cestičky, jak z lidí jejich úspory co nejrychleji vyrazit anebo je znehodnotit. Mimoděk to připomíná dva tragikomické kalky z dob permanentně krachující komunistické (ne)ekonomiky: "Zbožně peněžní vztahy" a "odčerpávání kupní síly obyvatelstva".


V politice nastává zásadní "boj o věčnou záchranu lidského rodu", v němž posvátnou mantrou je "občanova peněženka". ("Naše opatření se brzy projeví na občanově peněžence") Politici slibují, jak ji naplní a "experti" kují plány na její vyluxovaní. Protože podle nich, jak popsáno níže, je to asi jediným možným zdrojem oživení ekonomiky.


Přišly další bolavé události, viz agrese proti Ukrajině, atd. Logicky nastal skokový růst ceny energií, ale brzy se ukázalo, že pokud by opravdu byla dobrá vůle, pak je světový trh schopen daný cenový skok během několika měsíců vyvážit. Hysterie je zbytečná, mnohem potřebnější je pokoj a rozvaha. Tím jsme znovu u občanských ctností. Zdrojů fosilních paliv, na nichž je dosud trh s energiemi životně závislý, je k dispozici mnohanásobně víc, než je aktuální celosvětová spotřeba. Není tedy žádný racionální důvod držet ceny energií tak nesmyslně vysoko. Přesto všechno se i nadále dějí všemožné kejkle, aby se udržely co nejvýš.
Povyk o inflaci vesele pokračuje, dokonce i lidumilná televize zavedla rubriku Drazdra, jejímž jediným cílem patrně bylo šíření komických výkřiků: "prudké, zdražování, dramatické zdrrražování, drrrastické zdrrražování" :-D

A ejhle, občané dosud reagují s ctností rozumu. Šetří, nakupují jen věci nezbytné. Rozumný, neutrácející občan je stabilizačním faktorem. Taky ale nemá ani příliš kam sáhnout, když se mezitím udál likvidační útok na jeho úspory skrze neomluvitelně vysoké ceny energií.
Čímž se znovu odhaluje, jak je ekonomika mnohem více morální kategorií, než jen nějakými chytrými či méně chytrými "toky peněz a komodit". Pro solidní ekonomiku se musí dlouhodobě budovat prostředí důvěry, spolehlivosti a určité základní cti (naprostý opak věrolomnosti). Štvaní, zneklidňování, strašení, atd., jsou samy o sobě destabilizujícím, ekonomice (a nejenom jí) velmi nepřejícím faktorem.

Ovšem "stratégové" se i nadále můžou zbláznit ze snahy, jak nešťastníka, šetrného občana uhnat. Prý "aby konečně začal nakupovat".
Nyní dokonce začínají morálně vydírat. Objevili totiž, že nenakupující občan je prý brzdou ekonomiky! Občan je povinen znásobit nakupování, aby zachránil ekonomiku! Nebohé firmy totiž musejí kvůli šetrnému občanovi zavírat! Ubohé děti jejich majitele asi nebudou mít nic pod stromečkem. Hanba! Nenakupující občan ohrožuje sociální standard dětí kdejakého "velkého ekonoma" a "kapitána průmyslu"!

Nezbývá mi, než poprosit milé spoluobčany, aby tu šetrnost dál vydrželi. Rozvážnost a opatrnost je zde výrazným protiinflačním faktorem. Pokud někdo valí za vysoké ceny do obchodů něco, bez čeho se i dál objedeme, pak ať si to klidně a svobodně odejde prodávat někam jinam. Jeho vysněný "oikós" patrně bude tam, kde mu to někdo bude kupovat.


Opravdu však nevím, co si počneme s nemravností dodavatelů základních energií, kteří v podstatě mají monopol. Skutečná konkurence neexistuje, proto jsou si až příliš jistí tím, že elektřinu a plyn potřebujeme a nemáme příliš kam uhnout. I tam platí jen a jen šetrnost. Mnozí jsme se jí jakž-takž naučili.
Tím větší je v daných souvislostech radost z krásného, dlouhého podzimu, kdy nebylo třeba topit

...

Autor: Marek Trizuljak | úterý 14.11.2023 22:52 | karma článku: 42.30 | přečteno: 5019x

Další články blogera

Marek Trizuljak

K začátku adventu (fotoblog)

'' Sníh voní. Voní naděje ... Prst bílý píše na střechy váhavé zvěsti o ráji ... '' (fragmenty z básně Bohuslava Reynka)

5.12.2023 v 9:29 | Karma článku: 12.79 | Přečteno: 144 | Diskuse

Marek Trizuljak

To už snad i Antonín topič elektrárenský by se ustrnul nad nebohými distribučníky

Energ-etický (dál už jen etický) distributor je celý nešťastný, že musí zdražovat. Není, kdo by jej nepolitoval, jediné oko nezůstane suché. Když on by strašidelně rád prodával lidem za slušné ceny.

2.12.2023 v 14:54 | Karma článku: 42.11 | Přečteno: 4768 |

Marek Trizuljak

Státe, naval prachy, jinak tě rozvrátíme

Velmi půvabné, nevídané a neslýchané odbory se množí jako houby po dešti. Státe, ty musíš šetřit, ale JÁ šetřit nebudu! Naval prachy, jinak tě rozvrátíme! I kdyby to tu zítra mělo zkrachovat.

23.11.2023 v 22:25 | Karma článku: 42.31 | Přečteno: 6808 | Diskuse

Marek Trizuljak

Listopadové světlo a barvy

Slavím doma, pokojně, mezi nejbližšími. Ne však v odtržení od celé naší země, od spoluobčanů. Nabízím svůj malinký obrazový podíl se slavností světla a barev.

17.11.2023 v 20:34 | Karma článku: 17.19 | Přečteno: 221 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Oto Kaděrka

Není na sociální dávky

Že jste to nikde neslyšeli, že jste to nikde nečetli. To není vaše neznalost či nepozornost. To je jen skutečnost, která je v dnešním systému politiky nemožná. Na lidi co vesměs programově nepracují a nebo nechtějí pracovat, na ty

5.12.2023 v 16:35 | Karma článku: 28.88 | Přečteno: 664 | Diskuse

Jan Ziegler

Putin vyhrožováním Lotyšsku dokázal, že je druhý Hitler

Jeden zneužíval Němce v Československu, druhý zneužívá Rusy v Lotyšsku. Vrchní nacista a nynější ruský vůdce byli a jsou pohromou pro Evropu. Svět nemůže nečinně přihlížet nehoráznému ruskému vydírání.

5.12.2023 v 15:42 | Karma článku: 23.07 | Přečteno: 369 | Diskuse

Jan Pražák

Taky budete muset požádat o změnu příjmení?

„Už sis rezervoval termín na matrice?“ Zeptal se mě kolega z práce a kamarád v jedné osobě, když jsme si spolu zašli na oběd. Jeho otázka mě zastihla s plnou vidličkou na půli cesty mezi talířem a ústy.

5.12.2023 v 14:34 | Karma článku: 22.92 | Přečteno: 772 | Diskuse

Jaroslav Herda

Barva pleti jako nemoc

Nejen dezinformace bývají už na první pohled velmi podezřelé. Někdy i nad zprávami o skutečných událostech míváme pochybnosti, když se nám zdají být stejně neuvěřitelné.

5.12.2023 v 11:37 | Karma článku: 18.90 | Přečteno: 362 | Diskuse

Petra Salingerová

Prosinec zřejmě mnoho sněhu nepřinese

Prosinec zřejmě mnoho sněhu nepřinese, hlásily nám agentury ještě před měsícem. Dnes je vše jinak. Je těžké býti prorokem, obzvláště, když se jedná o počasí, že...

5.12.2023 v 10:11 | Karma článku: 27.34 | Přečteno: 441 | Diskuse
VIP
Počet článků 969 Celková karma 24.48 Průměrná čtenost 1193

Výtvarný umělec, kurátor výtvarných projektů, publicista

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...