To už snad i Antonín topič elektrárenský by se ustrnul nad nebohými distribučníky

2. 12. 2023 14:54:56
Energ-etický (dál už jen etický) distributor je tragicky nešťastný, že musí zdražovat. Není, kdo by jej nepolitoval, jediné oko nezůstane suché. Když on by strašidelně rád prodával lidem za slušné ceny.

Varování pro laskavé čtenáře: Hlavním žánrem blogu je nejapná, místy hořká nadsázka.

...

Je nejvyšší čas založit hnutí občanské slitovnosti nad nešťastným dodavatelem

Mluvčí našeho domácího "energ - etického" giganta přednedávnem vzlykal nad tím, jak prý to bylo strašné, že oni náhle museli od jara r. 2022 nakupovat energii tak draho. Vkusně přitom opomněl zmínit, že právě tento náš gigant není dovozcem elektrické energie, ale naopak má solidní přebytky, které vyváží. A že navíc, v reakci na situaci rozjel jaderné elektrárny naplno, protože vyrábějí elektrickou energii zhruba čtyřikrát až pětkrát levněji, než byly skokově vzrostlé ceny na světovém trhu. A že i v celkovém cenovém mixu (jádro, tepelné a vodní elektrárny, vítr, fotovoltaika) jsme v roce 2022 v Česku vyráběli elektřinu za třetinu ve srovnání s výší cen na světovém trhu. Kromě jiných věcí taky patříme v EU k zemím s nejnižší závislostí na dovozu paliv potřebných k produkci el. energie.

"Provozní zisk před odpisy dosáhl v roce 2022 výše 131,6 mld. Kč a čistý zisk hodnoty 80,7 mld. Kč." (Zdroj: https://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/skupina-cez-v-roce-2022-vydelala-pres-80-mld.-kc-ceskemu-statu-odvede-letos-vice-nez-100-miliard-174265).
Nádhera, dalo by se říci. "Energ - Etický" gigant a taky náš energický stát má najednou spoustu peněz, které by mohl investovat třeba do rozvoje obnovitelných zdrojů. A mohly by z toho plynout prostředky též do investic na těžbu lithia v Krušných horách a na rozvoj technologií výroby nové generace baterií.

Ve zmíněné zprávě se taky dozvíte, jak osudově těžké to náš gigant měl, když se při nebesky šťastném boomu prodeje do zahraničí musel zároveň s velkým sebezáporem a bolestí vypořádat také s dodávkami pro nás, odběratele na domácím trhu. Prosím, přečtěte si následující:

"Rok energetické krize naopak negativně působil na segment PRODEJ. Provozní zisk společnosti ČEZ Prodej, která dodává elektřinu a plyn domácnostem v ČR, meziročně poklesl o 22 %. Důvodem byl zejména extrémní nárůst pořizovacích cen elektřiny a plynu a vysoké náklady na krytí výkyvů spotřeby zákazníků."

Je to jasné: Občan se musí stydět za to, že vůbec existuje a že etickému gigantovi způsobuje tak nesnesitelné trápení.


-----------------------------------------------------------------------

Systém však dostává trhlinu. Představte si ten děs, že ceny energií na světovém trhu vytrvale klesají. Pohroma! Etický produkčnědistribučník přijde o pohádkové zisky, které měl v roce 2022!
A tu se rázem zjevuje zázračný ekonomický vynález, fakt na Nobelovku:
Když ceny na světových trzích klesají, hbitě se zvýší ceny pro domácí odběratele.

- Jediným vskutku mravním řešením patrně bude založit občanskou charitativní organizaci, která dobročinnými sbírkami pokryje onu strašlivou tragédii poklesu zisku u milovaného distributora.
- Karel Čapek by dnes jistě znovu napsal své známé dramatické dílo, v němž by ovšem hrdinná Matka ve finále podala synovi montérky a vášnivě na něj naléhala, ať spěchá roztáčet turbíny vlastníma rukama, aby nebozí elektrárníci tolik netrpěli nouzí a nedostatkem zisku.

------------------------------------------------------------------
Poznámky pod čarou: Jsem velice pro étos soudržnosti ve společnosti a jednoznačně podporuji snahu vlády o ozdravění rozpočtu.
Je tu však vážná hrozba, že dalším, dle mého soudu idiotským zdražením energií v době, kdy ve světě jejich ceny klesají, by to všechno mohlo jít do kytek. Jak občanská soudržnost, tak i potřebné nastartování ekonomického rozvoje země, snaha o snížení inflace, atd, atd. atd.

Samotné "státní finance" stejně tak jako "vidiny zisku" nejsou žádným božstvem, které by se smělo nadřazovat nad jiné důležité hodnoty. Ekonomika a étos společnosti, dokonce i potřebná míra mravnosti v ní, jsou navzájem podstatně více provázány, než by se mohlo zdát.

...

...

Autor: Marek Trizuljak | sobota 2.12.2023 14:54 | karma článku: 42.35 | přečteno: 4935x

Další články blogera

Marek Trizuljak

Dobré mravy v Litovelském Pomoraví

K dobrým mravům Litovelského Pomoraví patří rozlitá řeka po dešti a tání sněhu v horách. Podobně i sněženky, bledule a medvědí česnek. Jinde, kousek opodál, první hlavičky koniklece...

1.3.2024 v 17:32 | Karma článku: 11.89 | Přečteno: 112 | Diskuse

Marek Trizuljak

Hladiny, únorové tání

Jaro či předjaří, fotoblog obrazový, obrazivý... Netuším, zda poetický, snivý... snad, snad ... ...

23.2.2024 v 19:47 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 168 | Diskuse

Marek Trizuljak

OSN - Organizace sveřepé neochoty postavit se za Ukrajinu a její trpící obyvatele

Reaguji na blog Tomáše Vodvářky a na skutečnost dvou českých peticí vyzývajících k ukončení strádání obyvatel Gazy. Včetně seznamu osobností, jejichž podpisy pod peticemi jsou.

17.2.2024 v 15:05 | Karma článku: 31.89 | Přečteno: 975 | Diskuse

Marek Trizuljak

Pohádka o únoru

Milé děti, tohle je pohádka z dob, kdy ještě v únoru býval sníh. Zkrátka suchý únor škodí polím. A prý z bílého února měla naše krásná žírná pole posilovnu. (Fotografický výběr z dávné a nedávné minulosti)

15.2.2024 v 22:58 | Karma článku: 17.40 | Přečteno: 219 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Michal Grešlik

Kde je 2. ukrajinská obranná linie za Avdijivkou? Jaká je celková situace a co Syrskij?

Odpověď je jednoduchá: 2. obranná linie vede zhruba přes Očeretyne - Novoselivka perša - Komyšivka - Ptiče - Kalynove - Hirnyk - Kurachivka... Celková situace kritická. Syrskyj je dle všeho schopný velitel.

1.3.2024 v 20:56 | Karma článku: 8.54 | Přečteno: 157 | Diskuse

Martin Vavruša

Překovejte meče na pluhy

Tak děcka, nedělejte prosím válku, dělejte mír – a zemědělství. Když RVHP zkolabovalo, ukončil se jeden z největších socioekonomických pokusů 20. století.

1.3.2024 v 18:33 | Karma článku: 13.07 | Přečteno: 250 | Diskuse

Jan Ziegler

Jarek Nohavica získal cenu, ovšem proti Karlu IV. je to slabota

Paní Hamplová nás upozornila na fakt, že její oblíbenec Jaromír Nohavica získal před téměř 13 lety prestižní italskou cenu Premio Tenco. To je nádhera, ovšem pro mě je daleko důležitější mimořádně cenný úspěch Otce vlasti.

1.3.2024 v 16:34 | Karma článku: 19.89 | Přečteno: 308 | Diskuse

Jan Pražák

Taky živíte svého důchodce?

Určitě znáte takové ty trafiky s rozšířeným sortimentem, v nichž se krom kuřiva, tiskovin, balených baget a nápojů prodává všechno možné. Například školní potřeby, nějaké hračky, trochu té techniky, a tak dál.

1.3.2024 v 14:34 | Karma článku: 37.42 | Přečteno: 2177 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění – 7 miliard lidí

Jeden člověk nezmůže nic. Když se lidé dokáží domluvit, je možné všechno. Ovšem stává se to tak zřídka, že jde téměř o nadpřirozený úkaz. Alespoň v našich končinách.

1.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 11.43 | Přečteno: 123 | Diskuse
VIP
Počet článků 995 Celková karma 23.18 Průměrná čtenost 1197

Výtvarný umělec, kurátor výtvarných projektů, publicista

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...