No sláva, tradiční hodnoty zůstávají zachované

3. 01. 2024 11:40:31
Na Nový rok vše při starém. Vždyť je to pěkné, žádoucí a chvályhodné, že se tradiční hodnoty tak ctí a zachovávají. Některé se dokonce dál rozrůstají a posilují. Ideální stav.

Varování pro laskavé čtenáře. Převážným žánrem blogu je nejapná, hořká nadsázka.

Ve jménu nejhlubších tradic, od Ivana Hrozného po Stalina, létají stovky ruských raket na ukrajinská města. Bratr na bratra. Tradičně v noci, žejo, když jsou ty Vánoce. Jde přeci o suďbu otěčestva, jak to k Novému roku řekl báťuška. Před rokem to byla ponejvíce palba na energetickou infrastrukturu. Letos se "tradiční hodnoty" bombardování rozrůstají stále více na sídliště, školy, nemocnice... Dráhy střel jsou naplánovány tak, aby napáchaly co největší škody. Ach, potěš nás dobré nebe, jestliže by suďba otěčestva měla záviset na tom, kolik měst ono otěčestvo vybombarduje v sousední zemi.

Zatímco monsieur Macron labužnicky požil několik makronek a poté stejně tak elegantně, s mimořádným estetickým vkusem a filosofickým vzděláním ze Sorbonny napomenul Izrael, aby se zdržel eskalace konfliktu na Blízkém Východě. Nikde ani slůvko výtky vůči Rusku ohledně jeho terorizování ukrajinského obyvatelstva. (Denně tam umírají děti...)
Nějak tak podobně i ušlechtilý s. António Manuel de Oliveira Guterres velmi tradičně napomíná Izrael kdykoliv si zamane. Spolehlivou fundamentální hodnotou OSN je, že nezvedne hlas na obranu strádajících lidí v Ukrajině. Je smutnou tradicí, že napadená země, bránící se agresi za obrovských obětí a utrpení lidí, nenajde zastání. Nezastane se ani (z)rada bezpečnosti OSN. Napomenout Rusko? Fujky, fujky, něco tak neslušného by bylo porušením veškerých dávných tradic! (Ale příklad hodný následování by se našel, kdyby se chtělo. V prosinci 1939 Společenství národů vyloučilo ze svých řad Stalinův Sovětský svaz za agresi proti Finsku)

Mezinárodní olympijský výbor je už tradičně velmi lidumilný. Vůbec mu nevadí, že ukrajinští sportovci umírají při obraně své země. Zato však má útlocitnou starost, aby sportovci ze země agresora na olympiádu mohli.

........................................................

Zatímco u nás hrubě zklamaly takzvané "řetězce", když ohlásily, že nebudou zdražovat potraviny do takové výše, jakou prorokovaly koncem roku. Je to hanebný progresizmus, takhle se nedržet zavedených dobrých zvyklostí!
Ale mnohem spíše má na tom zásluhu český občan, jehož rozumnost a šetrnost se už stává tradicí. Veřejně(bez)právní televize se mohla přetrhnout, aby lidi uhnala a donutila je "roznakupovat se". A ono nic. Ani nejbizarnější "ekonomičtí experti", kdovíkde je televize našla, s občanem nepohli! Kolem Vánoc se přeci jenom cosi kupovalo, ale celkový trend šetrnosti mluví jasně a svátky to nevytrhly. Že by se tedy občan stal vychovatelem nenapapaných agropotravinokomplexníků?
Ani tradiční (rozuměj velmi konzervativní) role televize se nesmí podcenit. Chrlí na chudáka občana od rána do večera samé hrůzy: migranti, teror, drastické zdražování, zemětřesení, sopečné erupce, přírodní živly, vichřice, povodně, globální oteplení, tsunami, inflace, "krizové prognózy", vraždy, autonehody, recyklované vzpomínky na kdejakou dávnou pohromu, atd. Vyděšený občan pak logicky šetří. To málo, co má, odloží bokem na horší časy. Celý systém by se ještě mohl dál vylepšit, pak by naše milovaná televize mohla dostat i přední světové ceny za přínos pro ekonomiku v boji proti inflaci.

Závěrem vážně. Při tragických událostech se najednou ukáže jedna krásná, myslím, že opravdu tradiční vlastnost lidí u nás. Dobré srdce. Velká schopnost soudržnosti, soucítění i konkrétní pomoci. Třeba velkodušnost a mimořádné nasazení při pomoci uprchlíkům z Ukrajiny po vypuknutí války v roce 2022. A znovu to teď ukázaly světla svící u Karlovy univerzity a štědré finanční sbírky na pomoc příbuzným obětí.


To by asi teď bylo novoroční přání: Ať nám zůstane a neztratí se dobré srdce. A s ním i soudržnost.

...

...

...

Autor: Marek Trizuljak | středa 3.1.2024 11:40 | karma článku: 16.57 | přečteno: 373x

Další články blogera

Marek Trizuljak

Dobré mravy v Litovelském Pomoraví

K dobrým mravům Litovelského Pomoraví patří rozlitá řeka po dešti a tání sněhu v horách. Podobně i sněženky, bledule a medvědí česnek. Jinde, kousek opodál, první hlavičky koniklece...

1.3.2024 v 17:32 | Karma článku: 12.78 | Přečteno: 115 | Diskuse

Marek Trizuljak

Hladiny, únorové tání

Jaro či předjaří, fotoblog obrazový, obrazivý... Netuším, zda poetický, snivý... snad, snad ... ...

23.2.2024 v 19:47 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 168 | Diskuse

Marek Trizuljak

OSN - Organizace sveřepé neochoty postavit se za Ukrajinu a její trpící obyvatele

Reaguji na blog Tomáše Vodvářky a na skutečnost dvou českých peticí vyzývajících k ukončení strádání obyvatel Gazy. Včetně seznamu osobností, jejichž podpisy pod peticemi jsou.

17.2.2024 v 15:05 | Karma článku: 31.89 | Přečteno: 975 | Diskuse

Marek Trizuljak

Pohádka o únoru

Milé děti, tohle je pohádka z dob, kdy ještě v únoru býval sníh. Zkrátka suchý únor škodí polím. A prý z bílého února měla naše krásná žírná pole posilovnu. (Fotografický výběr z dávné a nedávné minulosti)

15.2.2024 v 22:58 | Karma článku: 17.40 | Přečteno: 219 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Michal Grešlik

Kde je 2. ukrajinská obranná linie za Avdijivkou? Jaká je celková situace a co Syrskij?

Odpověď je jednoduchá: 2. obranná linie vede zhruba přes Očeretyne - Novoselivka perša - Komyšivka - Ptiče - Kalynove - Hirnyk - Kurachivka... Celková situace kritická. Syrskyj je dle všeho schopný velitel.

1.3.2024 v 20:56 | Karma článku: 10.72 | Přečteno: 190 | Diskuse

Martin Vavruša

Překovejte meče na pluhy

Tak děcka, nedělejte prosím válku, dělejte mír – a zemědělství. Když RVHP zkolabovalo, ukončil se jeden z největších socioekonomických pokusů 20. století.

1.3.2024 v 18:33 | Karma článku: 14.53 | Přečteno: 266 | Diskuse

Jan Ziegler

Jarek Nohavica získal cenu, ovšem proti Karlu IV. je to slabota

Paní Hamplová nás upozornila na fakt, že její oblíbenec Jaromír Nohavica získal před téměř 13 lety prestižní italskou cenu Premio Tenco. To je nádhera, ovšem pro mě je daleko důležitější mimořádně cenný úspěch Otce vlasti.

1.3.2024 v 16:34 | Karma článku: 20.33 | Přečteno: 322 | Diskuse

Jan Pražák

Taky živíte svého důchodce?

Určitě znáte takové ty trafiky s rozšířeným sortimentem, v nichž se krom kuřiva, tiskovin, balených baget a nápojů prodává všechno možné. Například školní potřeby, nějaké hračky, trochu té techniky, a tak dál.

1.3.2024 v 14:34 | Karma článku: 37.69 | Přečteno: 2273 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění – 7 miliard lidí

Jeden člověk nezmůže nic. Když se lidé dokáží domluvit, je možné všechno. Ovšem stává se to tak zřídka, že jde téměř o nadpřirozený úkaz. Alespoň v našich končinách.

1.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 11.47 | Přečteno: 124 | Diskuse
VIP
Počet článků 995 Celková karma 23.22 Průměrná čtenost 1197

Výtvarný umělec, kurátor výtvarných projektů, publicista

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...