Příčinou vysoké inflace v Česku jsou zdejší nemravné ekonomické poměry

11. 02. 2024 22:55:09
Česká republika má v datech ke konci roku 2023 nejhorší inflaci ze všech zemí EU. A celoevropsky je čtvrtá nejhorší. Jen těsně za Ruskem a Srbskem. Dokonce i Bělorusko a Ukrajina jsou na tom co do inflace lépe než naše země.

...

Skutečnou příčinou je nezkrotnost velkododavatelů základních strategických komodit jako potraviny, elektrická energie, plyn, pohonné hmoty, atd. Jsou nezbytné, nelze se bez nich obejít, prakticky není kam uhnout, Dodavatelé si mohou diktovat přemrštěné ceny, což způsobuje nerovnováhu v ekonomickém prostředí a při obrovských objemech financí, jaké se ve zmíněných komoditách točí, představují enormní tlak na inflaci. Pak má na inflačním prostředí do jisté míry podíl i vysoký státní dluh, který je dědictvím hazardního "gazdování" předchozí vlády. Dluh v takové míře, že to nasvědčuje buď elementární ekonomické neschopnosti, anebo úmyslu.
Některé další uváděné příčiny inflace nejsou zdaleka tak závažné a slouží spíše k zamaskování těch skutečných. Pokud nejsou přímo výsměchem:
1. prý za to může zvýšená nákupní poptávka domácností po pandemii. To je lež jako věž; naopak, občané jsou velice opatrní, do nákupů se nehrnou. Šetrní občané působí protiinflačně.
2. prý za to může rychlý růst mezd v České republice Kdo, kde a kdy ten rychlý růst mezd viděl???
3. prý za to může válka v Ukrajině To je zjednodušující a dosti hrubá polopravda, protože skokový růst cen ve druhé čtvrtině r. 2023 byl rychle vyvážen a většina komodit se rychle vrátila velmi blízko k předchozím cenám. (U plynu to bylo už v květnu 2023 zpět na úrovni z května 2022). A přitom cena plynu je označována za rozhodující při tvorbě ceny za elektřinu).
Grafy ze zahraničí ilustrují rychlý pokles naprosto viditelně a tudíž válka není příčinou vysoké inflace, jaká u nás je.
Skutečnou příčinou tak dlouho trvající vysoké inflace není válka sama o sobě, ale cynické zneužití situace naším domácím "konglomerátem".
4. Není pravda, že by nás stahovala do inflace "zlá" Evropská unie. Je to přesně naopak: my s naší vysokou tuzemskou inflací zhoršujeme bilanci celku.

5. Absolutně komické jsou výmluvy například na naši vázanost na německou ekonomiku. Německá ekonomika v žádném případě za naši inflaci nemůže. Mít inflaci podobnou německé, to by byl úžasný sen!

2021 (průměr inflace za rok)
Euro 2,6 %
Česko, koruna 3,8 %
Německo 2,3 %

2022
Euro 8,3 %
Česko, koruna 15,1 %
Německo 5,9 %

2023
Euro průměr cca 4,3 % (pokles na konci roku na hodnotu 3,1 %)
Česko, koruna, průměr 10,7 % (pokles na konci roku na hodnotu 6,9 %)
Německo, průměr 3,7 % (pokles na konci roku na hodnotu 2,3 %)


Je třeba mluvit o naší, domácí nedostatečné funkčnosti konkurenčního prostředí, jejíž základy se budovaly řadu let. Moloch má hluboké kořeny. Jak je vůbec možné a jak se to stalo, že u nás monopolně vládnou dodavatelé v takových strategických věcech jako potraviny, energie, fosilní paliva, atd.? Jak je možné, že si tohle náš stát za minulých vlád nehlídal?
Léčení pokřiveného prostředí je namáhavou prací na řadu let. Může totiž velmi pravděpodobně jít o nedostatečné zákony, na což navazují nepříliš funkční instituce.
Příčinou inflace a slabých možností poradit si s ní, by pravděpodobně mohla být i prorostlá systémová korupce, s níž bojovat je nesmírně těžké. Není vůbec náhodou, že směrem na východ, k zemím bývalého komunistického bloku, kde je dosud vysoká míra korupce, je inflace znatelně vyšší.

"Česká republika dlouhodobě nepodniká dostatečné kroky v potírání korupce. Politici i přes opakované sliby v předvolebních kampaní nemají snahu ani vůli aktivně tuto problematiku strategicky řešit.
Protikorupční legislativa je přijímána se zpožděním a až po urgencích či žalobách ze strany Evropské komise. Důležité dílčí novelizace se buď nekonají, nebo se jedná jen o kosmetické úpravy bez komplexního a efektivního dopadu." zdroj:
https://www.transparency.cz/cpi2023/?gclid=EAIaIQobChMIw5aR65mkhAMVfUhBAh1ZxAnyEAAYASAAEgJ28_D_BwEPokud opravdu chceme bojovat s inflací, budeme muset umět krotit takové nehoráznosti, jako je nedávno ohlášené jednostranné zvýšení poplatků za distribuci elektrické energie o 60 %. To distributoři s cynickým výsměchem interpretují jako údajné dobrodiní pro odběratele, že prý odběratelé budou mít "díky tomu" přibližně stejné, nebo jen o něco vyšší ceny, než vloni. Opak je pravdou: Výrazně klesající ceny na světovém trhu (včetně evropského) měly českým odběratelům oprávněně a zcela spravedlivě přinést nižší cenu elektřiny, zatímco jednostranné bezuzdné "opatření" umožňuje dodavatelům držet předchozí, nespravedlivé a neoprávněné vysoké ceny, nebo dokonce je šponovat ještě výše proti loňskému roku. To se musí změnit.
Další příčinou, která žel usnadňuje celý ten bizarní inflační exces je neuvěřitelná (snad úmyslná) zabedněnost projevující se v odmítání eura. Eurozóna má podstatně nižší inflaci než na koruně lpící Česká republika.

Tabulka: grafy eurozóny 2013-2023:
https://pbs.twimg.com/media/GECD1yfXIAA01W_?format=png&name=small
Co do stavu na závěr roku 2023 máme v Česku inflaci v násobcích (vůči euru více než dvojnásobek, ve srovnání s Německem trojnásobek)!

Míra inflace v zemích EU, data z prosince 2023 tabulka:
https://i3.cn.cz/15/1702988926_eu-inflace.png

Míra inflace v eurozóně klesla na konci roku na 2,9 % (a dál klesá)
https://www.irozhlas.cz/ekonomika/inflace-eurozona-rijen-2023_2310311247_ako

Meziroční inflace v Česku na konci roku 2023 klesla, v prosinci dosáhla podle Českého statistického úřadu 6,9 procent. Průměrná inflace za celý rok 2023 byla v Česku 10,7%. Podle Eurostatu je inflace v Česku nadále nejvyšší v celé Evropské unii.
zdroj: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/indexy-spotrebitelskych-cen-inflace-prosinec-2023

Závěr
Stav, že jsme na tom nejhůř ze zemí EU, je katastrofální a zcela neomluvitelný. Příčina je systémově zde, v poměrech, jak jsou v naší zemi nastaveny, v zákonech, snad i nedostatečně fungujících institucích, atd. Důsledky mohou vést až k vážnému ohrožení bezpečnosti naší země.
Pozitivním faktorem je postoj občanů, kteří svojí setrvalou neochotou kupovat předražené zboží působí na snižování cen.
Cestou je systematická, pokojná práce. Hledání všech potřebných mostů vnitřní soudržnosti: jak doma, tak v našich vztazích uvnitř Evropské unie. Proto je velmi dobře, že jsme pevně zakotvení v celcích, které mají svoji sílu a relevanci a jsou zárukou naší bezpečnosti (EU, NATO, atd.) Proto je velmi dobře, že nepřestáváme podporovat Ukrajinu, která hájí vlastní přežití a také v konečných důsledcích i to naše.
Je velmi dobře, že (na rozdíl od chaotické autokratičnosti vlády předchozí) se současná vláda pustila do uzdravování státních financí.
Potřebujeme cílevědomé úsilí o vnitřní strukturální proměnu, změnu zákonů (viz např. nedávná diskuse o změně zákonů ve věci funkčnosti antimonopolního úřadu, aby měl větší pravomoci a nebyl tak bezzubý jako dosud.) Zcela jednoznačně potřebujeme dotažení integračních procesů v EU, zejména přijetí eura.

Dobrá zpráva nakonec: inflace v Evropě v tomto období setrvale klesá. Naše země si zkrátka nebude moci držet ten idiotský domácí skanzen neoprávněně vysokých cen a vysoké inflace. To by bylo proti zdravému rozumu a zejména je to zcela proti našim občanům a proti zájmům naší země. A je to proti našemu bezpečí.

.....................................................................................

Přídavek pod čarou:

Žebříček aktuálního stavu inflace v jednotlivých evropských státech meziročně (zdroj: https://www.e15.cz/inflace-v-cr-a-ve-svete-ceny-graf#eurozona) Uvedený stav vychází z dat dohledatelných v době napsání tohoto blogu, (v únoru 2024).

Island 7.7 %
Srbsko 7.6
Rusko 7.4
Česko 6.9
Rumunsko 6.61
Polsko 6.2
Slovensko 5.92
Bělorusko 5.8
Rakousko 5.6
Maďarsko 5.5
Ukrajina 5.1
Norsko 4.8
Bulharsko 4.7
Irsko 4.6
Chorvatsko 4.5
Švédsko 4.4
Černá Hora 4.3
Moldavsko 4.2
Slovinsko 4.2
Velká Británie 4.0
Estonsko 4.0
Albánie 4.0
Německo 3.7
Francie 3.7
Finsko 3.6
Severní Makedonie 3.6
Lucembursko 3.51
Řecko 3.5
Španělsko 3.1
Kosovo 2.3
Bosna a Hercegovina 1.71
Švýcarsko 1.7
Lichtenštejnsko 1.7
Kypr 1.64
Portugalsko 1.42
Belgie 1.35
Nizozemsko 1.2
Litva 1.2
Dánsko 0.7
Lotyšsko 0.6
Itálie 0.59

...

...... .
Autor: Marek Trizuljak | neděle 11.2.2024 22:55 | karma článku: 37.82 | přečteno: 5886x

Další články blogera

Marek Trizuljak

Dobré mravy v Litovelském Pomoraví

K dobrým mravům Litovelského Pomoraví patří rozlitá řeka po dešti a tání sněhu v horách. Podobně i sněženky, bledule a medvědí česnek. Jinde, kousek opodál, první hlavičky koniklece...

1.3.2024 v 17:32 | Karma článku: 12.21 | Přečteno: 114 | Diskuse

Marek Trizuljak

Hladiny, únorové tání

Jaro či předjaří, fotoblog obrazový, obrazivý... Netuším, zda poetický, snivý... snad, snad ... ...

23.2.2024 v 19:47 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 168 | Diskuse

Marek Trizuljak

OSN - Organizace sveřepé neochoty postavit se za Ukrajinu a její trpící obyvatele

Reaguji na blog Tomáše Vodvářky a na skutečnost dvou českých peticí vyzývajících k ukončení strádání obyvatel Gazy. Včetně seznamu osobností, jejichž podpisy pod peticemi jsou.

17.2.2024 v 15:05 | Karma článku: 31.89 | Přečteno: 975 | Diskuse

Marek Trizuljak

Pohádka o únoru

Milé děti, tohle je pohádka z dob, kdy ještě v únoru býval sníh. Zkrátka suchý únor škodí polím. A prý z bílého února měla naše krásná žírná pole posilovnu. (Fotografický výběr z dávné a nedávné minulosti)

15.2.2024 v 22:58 | Karma článku: 17.40 | Přečteno: 219 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Michal Grešlik

Kde je 2. ukrajinská obranná linie za Avdijivkou? Jaká je celková situace a co Syrskij?

Odpověď je jednoduchá: 2. obranná linie vede zhruba přes Očeretyne - Novoselivka perša - Komyšivka - Ptiče - Kalynove - Hirnyk - Kurachivka... Celková situace kritická. Syrskyj je dle všeho schopný velitel.

1.3.2024 v 20:56 | Karma článku: 8.95 | Přečteno: 170 | Diskuse

Martin Vavruša

Překovejte meče na pluhy

Tak děcka, nedělejte prosím válku, dělejte mír – a zemědělství. Když RVHP zkolabovalo, ukončil se jeden z největších socioekonomických pokusů 20. století.

1.3.2024 v 18:33 | Karma článku: 13.42 | Přečteno: 257 | Diskuse

Jan Ziegler

Jarek Nohavica získal cenu, ovšem proti Karlu IV. je to slabota

Paní Hamplová nás upozornila na fakt, že její oblíbenec Jaromír Nohavica získal před téměř 13 lety prestižní italskou cenu Premio Tenco. To je nádhera, ovšem pro mě je daleko důležitější mimořádně cenný úspěch Otce vlasti.

1.3.2024 v 16:34 | Karma článku: 19.89 | Přečteno: 312 | Diskuse

Jan Pražák

Taky živíte svého důchodce?

Určitě znáte takové ty trafiky s rozšířeným sortimentem, v nichž se krom kuřiva, tiskovin, balených baget a nápojů prodává všechno možné. Například školní potřeby, nějaké hračky, trochu té techniky, a tak dál.

1.3.2024 v 14:34 | Karma článku: 37.49 | Přečteno: 2220 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění – 7 miliard lidí

Jeden člověk nezmůže nic. Když se lidé dokáží domluvit, je možné všechno. Ovšem stává se to tak zřídka, že jde téměř o nadpřirozený úkaz. Alespoň v našich končinách.

1.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 11.43 | Přečteno: 123 | Diskuse
VIP
Počet článků 995 Celková karma 23.18 Průměrná čtenost 1197

Výtvarný umělec, kurátor výtvarných projektů, publicista

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...