Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Báječná léta nad psa - Normalizace začala už na podzim r. 1968

Vzpomínky na báječná léta na střední škole v jednom malém městě na severu.  (Ve skutečnosti začala abnormalizace hned v srpnu 68, a to střelbou do lidí)  

.......

1/ V září visel na nástěnce výstřižek se "sbírkou autogramů" ze zvacího dopisu. A k tomu jadrný komentář o krysách. Dlouho to nikdo nesundal. Pouhé dva-tři týdny po invazi byli komunisté ještě stále jako opaření a "plazili se kanálama". Lidé věděli, co se dělo, věděli o střelbě do civilistů (také do studentů, jako například před univerzitou v Bratislavě ráno 21. srpna).
 

Vsuvka: V říjnu 1968 vešla v platnost smlouva o náramně dočasném pobytu vojsk 

 

2/ Na výročí "říjnové revoluce, která začala de facto v listopadu" se ve školním sále konalo shromáždění. Z okresu přijel zasloužilý soudruh, který zavzpomínal, jak byl za války v koncentráku a jak byl v roce 1945 šťastný, že nás osvobodila Rudá armáda. (Opravdu nemám nic proti lidem, kteří za nacistů trpěli a pak se těšili z osvobození. Velký respekt, ti lidé si zažili své) Pak ale soudruh pokračoval: "Vy mladí musíte hledět do budoucnosti! Na to, co se stalo letos, je třeba rychle zapomenout. I přesto všechno MUSÍME být stále vděčni Sovětskému svazu za to, že nás v pětačtyřicátém osvobodil!" V sále to začalo bzučet, jeden spolužák vstal a řekl: "A to jim máme být vděční, i kdyby nás vraždili?" Studenti vstávali a hlučeli, soudruh kroutil hlavou a volal, že to tak nemyslel. Pak vztekle máchl rukou a zmizel. 

Přišel leden 1969, smrt Jana Palacha, známé události, průvody a demonstrace. Na pořádání studentských akcí v Praze se aktivně podílel i jeden žák z naší školy. Později přišli jacísi pánové rovnou za ředitelem a nařídili mu, že toho žáka musí vyloučit. Ředitel to rezolutně odmítl. Dopadlo to tak, že byl vyhozen a brzy nato vyletěl i žák. Nový ředitel už byl jaksi více "stranicky disciplinovaný".

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3/ Nepozdravit soudruha profesora byl velký zločin, pozdravit soudruha profesora byl zločin ještě větší, pokud se mu znelíbil tón pozdravu.
Na škole se zčistajasna objevil nový profesor. Měl příjmení cizího původu, které po překladu znělo Oprátka. To byl strašlivý symbol! Protože normalizace na rozdíl od padesátých let nezačala velkými zatýkáními a monstrprocesy. Normalizace byla postupným utahováním oprátky.
 
Vlastně, byl to staronový profesor, který byl předtím asi v polovině 60. let ze školy vyhozen pro absolutní neschopnost. Touha po pomstě mu koukala z očí. Lidé se mu zdálky vyhýbali. Našel si spojence v jednom dílenském učiteli, což byl člověk trošičku jednodušší a zároveň fanatický komunista. Strašná kombinace. Tak vznikl normalizační tandem, který začal jít po krku studentům. (Na profesory došlo později). Jednou byl povyk pro delší vlasy, podruhé za rifle nebo za pobrukování "amerického kraválu" na chodbě školy. Soudruh číslo jedna byl v pozadí a tahal za nitky, zatímco soudruh číslo dvě (onen prostý fanatik) se staral o exekuci. Byly to klasické scény: popadl provinilce za límec, dovlekl do ředitelny a zuřivě se dožadoval potrestání za "narušení socialistické morálky". Mohlo to být úchvatně komické, protože ten člověk vypadal jako Louis de Funés a jeho výstupy byly dokonalou parodií chování funésovských hrdinů. Ale sranda to nebyla vůbec.
Je třeba pochopit, proč se začalo útokem na studenty. Samozřejmě, žák je tím nejslabším článkem, a tedy nejsnadnější obětí, ale hlavním důvodem byl signál vyslaný společnosti: "Sáhneme na vaše děti!"

4/ Nikdo je nejmenoval. Říkalo se jim "oni". 
Vznikla zvláštní situace téměř dvou paralelních světů, kdy se přesně vědělo, kdo je kdo. Na jedné straně byli dva nebo tři vyložení zlobři. "Oni", kteří se snažili dělat politické dusno. Na druhé straně stála prakticky celá škola, studenti a učitelé jako normální svět, v němž jde o dobro žáků, vzdělání, růst profese. Dokonce ani nový ředitel, který předtím na nařízení shora vyhodil ze školy žáka za účast na palachovských událostech, neměl chuť nechat se vláčet a dlouho ty tuposti brzdil. 

Škola vydržela dlouho relativně v klidu, aspoň se to tak jevilo. Měli jsme pár vynikajících profesorů,  kteří byli vážení ve škole i mimo ni. Do výuky se politika příliš nepletla, studentský život byl krásný se všemi těmi velkými láskami, se sny o budoucnosti, s nadějemi. Snad by se o tom všem dal napsat i román o životech a osudech několika lidí, blízkých přátel... 
Kolem byla nádherná krajina, Český ráj za humny, vandry a výlety, tahy po hospůdkách, třískalo se do kytar za všech možných i nemožných okolností, zakládali jsme "bigbítové kapely", hodně jsme četli, psali a recitovali poezii, sportovali jsme, internát měl například své volejbalové družstvo. Do městečka čas od času přijel známý folkový zpěvák, který už tehdy v Praze vystupovat nesměl, dělaly se pro něj neoficiální koncerty v soukromí anebo někde v zapadlé hospodě venku, mimo město. Vypadalo to všechno téměř normálně. Jakoby svět "rusáků" a "komunistických blbů", byl někde mimo nás. Jenže i to už potom začala být jen iluze.
Nic nebylo jednoduše černobílé a málokdo byl jasný stoprocentní padouch či naopak hrdina. Taky jsme byli jako studenti neuvěřitelnou mozaikou světů a prostředí původu z celého Československa: Děti bývalých vězňů z padesátých let a děti funkcionářů, obyčejní kluci a holky z venkova, včetně dalekých vesniček na Slovensku. Anebo děti umělců, spisovatelů, režisérů, herců. Anebo děti dělníků... Měli jsme i výrazně starší spolužáky, kteří přišli z učňáku. Moc rozdílů jsme mezi sebou nedělali, jenomže ono se to potom postupně tříbilo. O někom se rozneslo, že jeho rodiče už byli stižení abnormalizací a přišli o práci (těch bylo hodně). Jiní se začali najednou měnit, odtahovat od ostatních, s nikým nemluvili a stali se mezi svými spolužáky "cizinci". Také naši učitelé byli velice různí a mnozí z nich se začali postupně měnit. Pochopení mechanizmů utahování smyčky za normalizace by mohla přinést například kniha "Tyranie - Dvacet lekcí ze 20. století" (Timothy Snyder), která popisuje, jak se při soustavném tlaku lidé mění a začnou se sami stylizovat. Jakoby se snažili uhodnout a sami vycházet vstříc tomu, co totalitní režim od nich očekává a jaké chování bude vyžadovat
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Měli jsme taky jednu spolužačku (říkalo se jí Geroida), která přišla z učňáku už jako starší. Byla zapálenou členkou KSČ. Se soudruhy učiteli si tykala, některé oslovovala zdrobnělinami křestních jmen. Na školních shromážděních zpívala ruské revoluční písně, při nichž ruštinářka, normální slušná ženská, tiše trpěla v koutku, protože ruština dostávala těžce na frak. Příšerně trpěl i zpěv, ale to soudruhům vůbec nevadilo, protože byli zmámení vypjatou hrudí mladé bolševické hrdinky. Komické scény s Geroidou byly zdánlivě neškodné, ale ...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Později vzniklo taky na internátě podobné duo "oni", jako na škole a začal hon na "antisocialistické živly". Hlavně teda, "vymýtit nemravnost"! Největším strážcem šokyálistické mravnosti byl bývalý učitel tělocviku, který měl zákaz učit, protože se při hodinách měl ke studentkám jaksi až příliš.
Pár studentů bylo vykousáno, čímž se jako měl internát od "živlů" očistit. (Ejhle vítězství dělnické třídy!) Potom začal pro změnu zátah na ty, kteří bydleli na privátech. Protože tam, bez kontroly bdělého oka pravých soudružek a soudruhů, se "zcela nepochybně páchaly prohnilé kapitalistické nemravnosti". Dokonce se tam z magnetofonu po nocích linuly pokleslé západní písně!. A tak nastaly razie, jichž se svorně účastnili jak "oni" ze školy tak "oni" z internátu. Soudruh Oprátka, tentokrát v první linii, naléhal, aby se razie konaly hodně brzy ráno. Asi fakt nějakým zázrakem nikdo při žádných "orgiích" načapán nebyl, ale i přesto se museli "prohnilí antisocialističtí živlové", kteří byli předtím vyhozeni, vrátit na internát zpět. (Prostě další vítězství dělnické třídy). Bylo i vylučování z internátu a ze školy kvůli studentské lásce - příběh svíravě podobný ději filmu Starci na chmelu.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5/ Udály se pak i mnohem smutnější věci. Tragicky zemřel ten student, který se na podzim roku 68 ptal, "zda je musíme mít rádi, i kdyby nás vraždili". Byla to patrně jen nešťastná shoda okolností. Jde však o symboliku takového úmrtí, (právě v době tvrdého nástupu normalizace), při níž mi vždy znovu zatrne...
Jeden z výrazněji se projevujících spolužáků, opravdu hodně oblíbených, byl zčistajasna předvolán k výslechu. Zpočátku ještě o tom mluvil, ale později přestal. Prý ho nejdříve zmlátili a pak na něj vytasili podezření ze spoluúčasti na vloupání do lékárny. (Na malém městě se spousta věcí roznese, vědělo se, že vloupání bylo fingované a nic se neztratilo. Ale "co kdyby" takoví jacísi živlové z řad studentstva chtěli uzmout nějaký ten preparát a vyrábět z něj drogy, že ano?) Další důsledky naštěstí nebyly, a tak snad epizoda s výslechem byla jen pokusem studenty zastrašit...

Výrazný zlom nastal na škole mezi roky 1972-73. Svým způsobem to kopírovalo všeobecné normalizační přitvrzení v celé zemi. Kauzy namířené proti studentům a útoky na rozumné, umírněné profesory byly stále ostřejší. Ředitel asi rezignoval a přestal ty tlaky brzdit, protože v roce 1973 si už "oni" vzali do rukou psaní posudků, zvláště pak doporučení či nedoporučení ke studiu na vysoké škole. Vždy jde přeci o to, mít nad lidmi moc... V důsledku toho se potom někteří talentovaní žáci nedostali na další studia.
Nastaly nehostinné časy. Báječná léta pod psa. A to i v onom malém, zdánlivě idylickém městečku. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Abych však nekončil depresivně: Na pánském záchodku na škole nějaký studentík bušil na dveře kabinky a křičel: "Ser rychle, ty vole!" Myslel si, že je tam zamčený kamarád. Vyšel pan profesor, jeden z těch nejslušnějších a nejnormálnějších. Studentík se kácel hrůzou, co nastane. Ale profesor řekl se širokým úsměvem: "Pamatuj, že na záchodě a před Bohem jsme si všichni rovni".
- Jako první bych poznamenal, že tato scéna nikdy nemohla nastat s řečeným profesorem "Oprátkou", který se žáků štítil. Natož, aby se tak snížil, že by chodil na stejný záchodek jako oni.
- Za druhé, naprostá většina tehdejších učitelů a profesorů dnes už je na pravdě Boží. Mnohé z nich mám stále rád a nesmírně si jich vážím, tyhle věci ani jejich úmrtí nezmění. A strašně nerad bych kohokoliv z těch časů soudil, jakkoliv se vyvyšoval a myslel si, že se mě ty příběhy osobně nedotkly a že bych byl mimo ně. Protože to rčení, že na záchodě a před Bohem jsme si rovni, stále platí.
.......

___________________________________________________________________

Dovětek pod čarou, potřebuji ještě přidat doznívání příběhu v létech, která následovala. Těch lidí, kteří se odcizili a začali si jít svými prazvláštními cestami, (za něž se občas i sami před ostatními styděli), bylo opravdu jen pár. Velice dlouho, prakticky dodnes, zůstala v nás silná pozitivní stopa té doby na konci šedesátých a začátku 70. let. Stopa svobody v nás. Je pravda, že nás ubývá, mnozí z milovaných profesorů a učitelů už nežijí. Odešli i někteří spolužáci. Ale stále se rádi vidíme, rádi se potkáváme. I to městečko se potom s návratem svobody vzpamatovalo a postupně znovu ožilo.

.......

Autor: Marek Trizuljak | středa 5.9.2018 8:45 | karma článku: 25,64 | přečteno: 806x
  • Další články autora

Marek Trizuljak

Chcimír Nejchcimírovatější a jeho pojetí míru

Ukázal to už dávno, například v srpnu 1968, jak on si představuje holubičí mír na věčné časy. A nepřestává předvádět dodnes, viz ušlechtilá „speciální operace“ k obdaření Ukrajiny pohádkovým mírem, započatá v únoru 2022

23.4.2024 v 22:44 | Karma: 35,21 | Přečteno: 1757x | Diskuse| Společnost

Marek Trizuljak

Jen vlaštovky se dosud neobjevily...

Asi mají velice dobré předpovědi počasí, mnohem lepší, než my, lidé. Ani letní úvod letošního dubna je nezlákal

22.4.2024 v 9:49 | Karma: 20,81 | Přečteno: 465x | Diskuse| Fotoblogy

Marek Trizuljak

Blázen, tulák, snílek... Dubnové obrazy

Zčistajasna se po téměř letním dubnu jednoho rána probudíte a za okny to sype jak blázen... Je to měsíc potrhlík, tulák a snílek, dělá si co chce. (Naštěstí to trvalo jen chvilku)

19.4.2024 v 16:30 | Karma: 26,11 | Přečteno: 777x | Diskuse| Fotoblogy

Marek Trizuljak

Aprílové bláznění přírody je krásné, na rozdíl od nenávistného blbnutí lidského

Fotoblog, výběr z dubnových fotografií, krajina, pohledy z vikýře, ranní okna, letní a zimní jaro, jak se na aprílové rozmary patří

17.4.2024 v 12:34 | Karma: 30,91 | Přečteno: 1382x | Diskuse| Fotoblogy

Marek Trizuljak

Velký pátek, Bílá sobota...

Oheň v zahradě, Večer, Ukřižování v Olomouci, Okna, Madona a zároveň Pieta, Výletníci v polích, Co tě i v sváteční den uvnitř bolí a kolik radosti má neděle.

30.3.2024 v 13:02 | Karma: 17,18 | Přečteno: 269x | Diskuse| Fotoblogy
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Desítky miliard dolarů pro Ukrajinu a zákaz TikToku. Biden to podepsal

24. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  17:46

Aktualizujeme Ve středu podepsal americký prezident Joe Biden po několikaměsíčním schvalování v Kongresu zákon...

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval blízkým spolužačky

23. dubna 2024  15:03,  aktualizováno  24.4 17:22

Policisté v úterý zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při...

Izrael pokročil v přípravě akce v Rafáhu, civilisty ochrání, uvedl mluvčí vlády

24. dubna 2024  16:55

Izrael pokročil v přípravách pozemní operace namířené proti palestinskému hnutí Hamás v Rafáhu na...

V nahrávkách si stěžoval na bankovky. Bystroně z AfD potápí důkazy

24. dubna 2024  16:53

Nové důkazy v kauze německého politika strany Alternativa pro Německo Petra Bystroně potvrzují...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 1005
  • Celková karma 22,44
  • Průměrná čtenost 1189x
Výtvarný umělec, kurátor výtvarných projektů, publicista

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky

Oblíbené blogy